„Máme to tak prostě rádi, děti se nadýchají čerstvého vzduchu, zahrajeme si nějakou hru, hledáme houby a povídáme si o nich příběhy,“ usmál se Marek Nývlt s tím, že letos si přitom nasbírali spoustu penízovek a pak si z nich doma připravili houbového kubu.

Další své vánoční houbařské úlovky, které v lese nechali, pak pro vás zvěčnili na fotografiích.

„Je opět teplá zima, tak se toho dá najít hromada. Obdivovali jsme kromě sličných penízovek sametonohých například voskovky luční, prášivky či holubinky ametystové, na kmenech stromů pak třeba troudnatce kopytovité nebo černorosoly,“ vyjmenoval Nývlt.

Jediné, co jej mrzelo, že v rodině oblíbenou hlívu ústřičnou sice našli, ale šlo už o hodně staré plodnice, tak je v lese museli nechat a nemohli si na ní následně pochutnat. Za to po kubovi z penízovek se prý následně jen zaprášilo.

NÝVLTŮV RECEPT NA PENÍZOVKOVÉHO KUBU
Přes noc namočené kroupy vaříme v nové vodě asi dvacet minut doměkka. Na jedné pánvi osmahneme cibulku, na druhé penízovky. Vše promícháme se scezenými kroupami, lžící oleje a vložíme do sádlem vymazaného pekáčku. Dále vmícháme prolisovaný česnek a rozemnutou majoránku. Pečeme ve vyhřáté troubě na 180 °C. cca 30 minut. Dobrou chuť :-)