Vlastníkem bývalé kotelny v Temenické ulici je developerská společnost Agile Investment z Vysokého Mýta. Areál společnost získala v dražbě v roce 2006 za deset milionů korun a plánovala na místě kotelny postavit obchodní centrum i s parkovištěm pro řetězec Interspar.

Jenže do plánů se tehdy vložilo občanské sdružení Senová, které výstavbu blokovalo tak dlouho, až z ní nakonec sešlo. Přišla totiž ekonomická krize a Interspar kvůli průtahům se stavbou developerům vypověděl smlouvu. Polorozbořená ruina kotelny tak v ulici straší už pěkných pár let.

„V současné době pro plánovanou stavbu obchodu hledáme nájemce, což není jednoduché. Mělo jednat o prodejce potravin s doplňujícím sortimentem nepotravinářského zboží. Teprve až budou uzavřeny smlouvy, můžeme začít s demolicí a stavbou. V celém projektu jsme již utopili miliony korun, jednalo se například o přeložky inženýrských sítí,“ uvedl jednatel společnosti Agile Investment Miloslav Uhlíř. Dodal, že společnost chce realizovat alespoň druhou etapu svého projektu a to výstavbu rodinných domů za panelovou cestou.

Ohyzdná kotelna, kolem níž pozemek zarůstá plevelem, lidem v okolí vadí. A to i těm, kteří před časem ochotně podepisovali petici občanského sdružení Senová, které stavbu úspěšně zhatilo.

„Petici jsem podepsal, ale kdybych tušil, že tady nakonec zůstane tahle hrůza, k žádnému protestu bych se nepřipojil. Cokoliv by bylo lepší, než to, co tady nyní je,“ řekl muž, který bydlí v blízkosti kotelny, ale jméno si zveřejnit nepřál.

Šumperská radnice na vlastníky objektů hyzdících město žádné páky nemá.

„Pokud se týká kotelny v Temenické ulici, investor se čas od času ozve. Naposledy se snažil domluvit, aby město v případě stavby obchodního centra netrvalo na výstavbě rondelu na křižovatce ulic Temenická a Šumavská, ale to bohužel není možné. Doprava by kolabovala. V druhém případě, kdy se jedná o budovou Sanatorky, je rovněž případná demolice zcela v režii vlastníka a tím je společnost Agel,“ sdělil tajemník šumperské radnice Petr Holub.

Pokud by ovšem skupina Agel, která je vlastníkem Šumperské nemocnice, skutečně přistoupila k plánované demolici bývalého plicního sanatoria, pro další výstavbu by zdaleka nemohla využít všechny pozemky, které k Sanatorce patří. Nový územní plán města Šumperka totiž v této lokalitě počítá pouze se zástavbou na ploše, kde se zděný objekt nachází nyní, ostatní plocha je určena pro zeleň.

Kdysi slavná Sanatorka zmizí. Navždy, zbourají ji