„Byla to nejlepší sezona za posledních sedm let, což je doba, kterou Bratrušovské koupaliště provozujeme. Počty návštěvníků se ale zas výrazně neliší od roků 2010 a 2011, další léta pak byla kvůli počasí slabší," řekl ředitel šumperských plaveckých areálů Jiří Jurčíček.

Ve dnech, kdy teploty dosahovaly tropických hodnot, bránou šumperského koupaliště prošlo až dva a půl tisíce lidí. To je podle Jiřího Jurčíčka již na hranici kapacity. Zájem byl i o koupání v krytém bazénu, to zase vyhovovalo lidem, kteří nechtěli přehánět pobyt na sluníčku.

„Nižší tržby ale byly ve stáncích, ekonomická krize je znát. Daleko více lidí než dříve si jídlo a pití nosí s sebou," dodal Jiří Jurčíček.

To ostatně potvrdila i Andrea Černá ze Šumperku, která šumperský bazén navštěvovala se dvěma dětmi. „Letošní léto bylo náročné, děti se chtěly chodit koupat téměř každý den. Svačiny jsem jim chystala s sebou, pokud by kromě vstupného kupovali ještě občerstvení, to bychom se nedoplatili," konstatovala Andrea Černá.

O úspěšné sezoně může hovořit i zábřežský plavecký areál, třebaže v létě byl otevřen pouze dětský bazén s tobogánem. Plavci se ale mohli koupat i pod střechou.

„Návštěvnost v červenci byla perfektní, v srpnu už slabší, lidé se už plavání nabažili. Celkově ale nejlepší léto za poslední tři roky," komentoval ředitel zábřežského plaveckého areálu Milan Štencl.

Venkovní koupaliště v Jeseníku navštívilo letos v létě přes dvacet tisíc návštěvníků. „Pokud bych se podíval deset let do historie, tolik lidí tam nikdy nebylo," pochvaloval si ředitel Technických služeb Jeseník Jan Prejda. Právě tato městská firma koupaliště provozuje.

Příliv návštěvníků měl vliv i na ekonomiku plaveckého areálu. Podle předběžných výpočtů letos skončil v plusu 75 tisíc korun, což také v Jeseníku nepamatují.

Pokud bude podle původních plánů pokračovat příprava stavby aquaparku, lidé se na jesenickém koupališti příští rok v létě nesvlaží. Bude zde totiž staveniště.

V opačném případě by technické služby chtěly provoz rozjet. Koupaliště proto zakonzervují. Velkým rizikem je ale špatný technický stav zařízení.

„Aby mohla zařízení jako filtry a čerpadla fungovat, zprovozňovali jsme je tak složitým způsobem, že to bude tak padesát na padesát, zda bude možné koupaliště vůbec v příštím roce provozovat," poznamenal Prejda.