Krajské zastupitelstvo ovládne ČSSD se sedmadvaceti mandáty z celkových pětapadesáti, takže lídr strany, poslanec Martin Tesařík, se téměř jistě stane novým hejtmanem.

Už před volbami prohlásil, že v tom případě nebude sedět na dvou židlích a poslaneckou lavici opustí. „Hovořím o tom naprosto jasně a svůj postoj jsem nezměnil,“ potvrdil Tesařík své stanovisko po triumfálním vítězství oranžových v krajských volbách.

Další poslanec ČSSD Karel Korytář z Uničova postoupil do druhého kola senátních voleb v obvodu číslo 66. Nad svým soupeřem Vítězslavem Vavrouškem (ODS) vede o čtrnáct procent a má velkou šanci volby vyhrát. V osmaosmdesáti ze čtyřiadevadesáti obcí obvodu měl lepší výsledek než Vavroušek.

Pokud Korytář vyhraje, bude se muset vzdát poslaneckého mandátu a otevře se cesta pro mohelnického právníka Pavla Němce.

Ten je na vstup do parlamentní lavice připraven. „Mám několik nápadů a témat, kterým bych se v případě vstupu do sněmovny chtěl věnovat. Především je to novela zákona o loteriích, kde by bylo mým cílem posílit pravomoci měst a obcí při regulaci hazardních her,“ řekl Němec.

Připomněl, že je autorem senátního návrhu na novelu, která má podle jeho slov podporu napříč politickým spektrem v horní komoře. „Cesta přes sněmovnu je ale kratší, přijetí novely bych viděl nadějně,“ doplnil Němec.

Své advokátní praxe v Mohelnici by se nevzdal. Podle časových nároků by ale zvážil své setrvání ve funkci místostarosty. „Nerad bych utíkal z práce v komunální sféře, ale některé věci se z regionu prosadit nedají,“ uvedl Němec.

Pokud se jako náhradník dostane do parlamentu, zopakuje se v Mohelnici situace z roku 2005, kdy místní advokátka Jana Hamplová nahradila v poslaneckém křesle ČSSD zemřelého ministra kultury Pavla Dostála. Paradoxně se tak stalo v době, kdy už rok členkou ČSSD nebyla. Ze sociální demokracie vystoupila po sporech s krajským vedením strany.