V praxi chytrá řešení vypadají tak, že využití jednotlivých strojů sleduje elektronika, výrobní dokumentace je plně digitalizovaná, manipulační technika, jako jsou různé vozíky, je opatřená GPS moduly pro určení přesného pohybu a postup montáže motoru je naanimovaný ve 3D zobrazení.

Jak inteligentní továrna Siemensu vypadá, si v úterý 10. května přijel do Mohelnice prohlédnout německý velvyslanec v České republice Arndt Freiherr Freytag von Loringhoven.

Cílem setkání s vedením bylo představit mohelnický závod jako klíčovou lokalitu koncernu, kde při výrobě elektromotorů používají moderní inteligentní řešení.

Německý trh je pro mohelnický Siemens klíčový. „Téměř čtyřicet procent elektromotorů, které se vyrobí v Mohelnici, exportujeme do Německa," připomněl ředitel závodu Pavel Pěnička.

Denně tak z Mohelnice odjíždí k západním sousedům čtyři až pět kamionů s elektromotory. Tamní zákazníci si mohou vybrat z pětašedesáti tisíc variant.

V oborech, jako je strojírenský nebo automobilový průmysl, nabízejí inteligentní řešení obrovské příležitosti.

„Digitalizace průmyslu znamená softwarové propojení všech výrobních procesů od objednávky přes návrh řešení, výrobu až po expedici hotového zboží. Přináší vyšší efektivitu, produktivitu práce a tím nižší výrobní náklady," vysvětlil Wolfgang Weissler, ředitel divize, která má na starosti zavádění nového modelu.

Veškeré výrobní kroky jsou v digitálním podniku plynule propojeny – od virtuálního zobrazení až po reálnou výrobu.

„V našich podmínkách se jedná o digitální podporu všech konstrukčních, technologických a výrobních procesů," doplnil Pavel Pěnička.

Mohelnický Siemens je největším zaměstnavatelem na Šumpersku. Práci dává téměř dvěma tisícům lidí a vytváří stovky návazných pracovních míst u regionálních dodavatelů.

Závod v Mohelnici je zároveň největším podnikem na výrobu nízkonapěťových asynchronních elektromotorů v Evropě.

Denně zde vyrobí téměř čtyři tisíce elektromotorů, které pohánějí především průmyslová zařízení, jako jsou například ventilátory, čerpadla, kompresory či obráběcí stroje.