Doby, kdy se vyplácelo „hodit se marod“, jsou zřejmě ty tam. Reforma ve vyplácení nemocenských dávek a systému zdravotnictví platí sice teprve dva týdny, nicméně lékaři už pozorují jednoznačný trend: těch pacientů, kteří si „nechali“ napsat neschopenku, i když jejich onemocnění to vyloženě nevyžadovalo, ubylo.

Větší zaměstnavatelé v regionu to nevylučují. Podle nich je ale na hodnocení příliš brzy.

„Opravdu chodí jen ti, kteří neschopenku potřebují. Tendence „úniku“ do pracovní neschopnosti, kdy si řešili jiné problémy, jsou podstatně menší. Takový trend skutečně pozorujeme,“ uvedla například olomoucká praktická lékařka Ludmila Hamplová.

Stejně tak praktická lékařka Sylva Králová má z prvních dvou lednových týdnů stejné zkušenosti: „Je to tak,“ potvrdila.

Častěji, stejně jako její kolegyně, nyní slýchá, že si nemocný raději vezme dovolenou, aby tolik netratil na penězích. „Nebo to řeší náhradním volnem. Pokles neschopenek je skutečně citelný,“ podotkla lékařka.

Na nový systém vyplácení sociálních dávek zareagovali i někteří větší zaměstnavatelé, kteří zaměstnancům umožňují zůstat v případě nemoci několik dní doma v posteli, aniž by museli jít pro neschopenku.

Například Česká spořitelna. „Zaměstnanci mohou čerpat pět dní zdravotního volna, přičemž od tří dnů potřebují potvrzení od lékaře. Na dva dny stačí dohoda s nadřízeným,“ uvedla mluvčí spořitelny Klára Gajdůšková.

Praktici takový nápad vítají, protože nemocní v prvních dnech nenakazí ostatní kolegy v práci. „Zavést takové zdravotní volno, to je velmi dobrý nápad,“ reagovala lékařka Králová.

Větší zaměstnavatelé zatím trend snižujícího se počtu neschopenek nepotvrzují, ale ani nevyvracejí. Například podle vedení Unexu jsou první dva týdny příliš krátkou dobou na nějaké závěry.

„Je to příliš brzy. Až tak koncem ledna bychom to byli schopni vyhodnotit,“ uvedla pracovnice personálního odboru.

Ani na mzdovém odboru v Moravských železárnách se do porovnávání zatím nepouštěli.

„První týden jsme nejeli. Čerpala se i stará dovolená. Teď nějaké neschopenky máme. Jestli je jich více, nebo méně, to neumím odhadnout. Je ještě brzy. Hlavně se obávám, jestli lidé vůbec vědí, že první tři dny nedostanou zaplaceno,“ reagovala pracovnice mzdového oddělení.