Plazma od dárců, kteří se v minulosti úspěšně vyléčili z nákazy koronavirem, totiž obsahuje protilátky, které mohou s léčbou vážně nemocných pomoci.

„Při koronavirové infekci se v těle nemocného vytvářejí specifické protilátky proti novému koronaviru, který je původcem covid-19. Tyto protilátky v krvi vyléčeného zůstávají ještě dlouho po jeho uzdravení,“ vysvětluje primářka hemato-transfúzního oddělení Nemocnice Šumperk Marie Urbánková.

Podmínky pro dárcovství

Obecnými předpoklady pro dárcovství plazmy je věk od osmnácti do šedesáti let a celkově dobrý zdravotní stav.

„Podmínkou také je, že dárce v minulosti nepřijal krev či plazmu jiného dárce formou transfuze. U žen není možné odebírat plazmu s protilátkami v případě, že již prodělaly těhotenství a také pokud přijaly krev či plazmu formou transfuze,“ dodává primářka Urbánková.

Další podmínkou je, že z infekce covid-19 musí být dárce zcela uzdraven. To znamená, že jeho uzdravení zdravotníci potvrdili dvěma vyšetřeními na přítomnost viru SARS-CoV-2 s negativním výsledkem. Toto vyšetření se standardně provádí u všech nemocných s covid-19.

Pokud dárce splní podmínky, další postup je stejný jako u běžného dárce. Krev dárce bude při odběru vyšetřena s cílem zjistit množství protilátek v krvi a v případě dobrého výsledku může být použita k léčbě pacienta s koronavirem a může mu třeba zachránit i život.

Potenciální dárci mohou v případě zájmu kontaktovat Nemocnici Šumperk, a to na telefonním čísle 800 500 005 nebo na mailové adrese hto@nemocnicesumperk.cz, kde získají další potřebné informace.