Nový signál je tu, televize musí měnit i nemocnice

Šumperk – Celkem 276 nových televizorů musela koupit Nemocnice Šumperk. Blížící se přechod na nové pozemní vysílaní televizního signálu stály nemocnici téměř jeden milion korun. Pacienti se mohou těšit na nové LED televize.

„Vyměnit veškeré televizory zvládneme ještě před vypnutím vysílání DVBT a přechodem na pozemní vysílání televizního signálu na standard DBV-T2,“ uvedl vedoucí technologického oddělení Nemocnice Šumperk Martin Juřička.

Vypínání stávajícího pozemního vysílání bylo kvůli pandemii koronaviru odsunuto. Síť 1 z vysílače Praděd bude ve formátu DVBT vypnuta až letos v říjnu. Stejný termín platí i pro lokální vykrývače v Hanušovicích, Horní Lipové, Kopřivné, Zlatých Horách, Žulové a na Zlatém Chlumu. 

Lesníci i přes drobné škody déšť a bouřky vítají

Jesenicko - Bouřky a srážky na začátku června zasáhly i polesí ve správě Arcibiskupských lesů a statků Olomouc. Nejvíce pršelo v okolí Mírova, Domašova a Rejvízu.

„Nějaké škody pravděpodobně mít budeme, především půjde o ucpané propusty a zaplavené příkopy, ale díky dobře odvodněné síti lesní infrastruktury jsou škody opravdu minimální,“ uvedl vedoucí polesí Mírov Petr Skoček. I přes vzniklé škody a zpomalení lesních prací vnímají lesníci srážky pozitivně.

„V letech dlouhodobého sucha a nadprůměrných teplot je pro nás toto deštivé období nesmírně důležité, protože razantně zpomaluje rojení kůrovce a stromy mohou tvořit zásoby vody,“ dodal výrobní ředitel Arcibiskupských lesů a statků Olomouc Arnošt Buček. 

Mikroregion Zlatohorsko ušetří za plyn

Zlatohorsko - Mikroregion Zlatohorsko vysoutěžil na burze peníze za dodávky zemního plynu. V příštích dvou letech ušetří oproti letošku čtrnáct procent.

„Do společného nákupu více než sedmi tisíc megawatthodin jsme spojili spotřebu Zlatých Hor a okolních obcí Hradec-Nová Ves, Mikulovice, Písečná a Supíkovice. V rozpočtech obcí díky tomu zůstane více než půl milionu korun,“ uvedl předseda mikroregionu, starosta Zlatých Hor Milan Rác.

Obce uzavřely smlouvu na dvouletou dodávku pro městské i obecní úřady a základní i mateřské školy. Ve Zlatých Horách se dodávka dostane i do domova důchodců. 

Firma Ondřeje Banka vyrábí mikiny na podporu Dětského klíče

Šumperk – Firma Vagus ve spolupráci s nadací Dětský klíč pomáhá osobám s poruchou autistického spektra. Celý zisk z prodeje mikin z produkce Vagusu poputuje na vybavení interiéru nového asistenčního domu v Šumperku-Temenici.

„V domě budou čtyři bytové jednotky, zázemí pro asistenty, krizový pokoj s kuchyňským koutem a sociálním zařízením pro nárazové ubytování osob s poruchou autistického spektra, které se ocitly v těžké životní situaci,“ vysvětlila manažerka Dětského klíče Silvie Nováková. Mikiny je možné zakoupit na eshopu Vagus, nebo v jejich šumperské prodejně. 

V Zábřeze vzniklo nové dopravní hřiště pro veřejnost

Zábřeh - Lidé mohou od 1. července navštěvovat nové dopravní hřiště v Zábřehu. Otevřeno je každý den kromě neděle vždy od 15 do 18 hodin. Za vstup návštěvníci zaplatí deset korun. Na hřišti je zakomponován kruhový objezd, světelná křižovatku, křižovatka s předností zprava, jednosměřka, železniční přejezd se světelnou signalizací, autobusová zastávka a další. Na výstavbu hřiště městu přispěl i Olomoucký kraj.