Hejtman Martin Tesařík (ČSSD) potvrdil, že v návrhu rozpočtu kraje na tento rok je na hrazení poplatků ve zdravotnictví vyhrazena částka padesát milionů korun.

„Náměstek pro zdravotnictví má za úkol připravit metodu, jak bude celý systém fungovat. Zatím se budeme snažit prosadit, aby poplatky byly zrušeny v nemocnicích v Prostějově, Přerově a Šternberku,“ vysvětlil Tesařík při své nedávné návštěvě v šumperské porodnici, kde navštívil první letošní narozené miminko v Olomouckém kraji.

„Na soukromé nemocnice se ovšem naše návrhy nevztahují,“ dodal Tesařík.

Proti zrušení poplatků ve zdravotnictví naopak ostře vystupuje ředitel Šumperské nemocnice Radan Volnohradský.

„Rozhodně je špatné rozhodnutí, aby se rušení poplatků týkalo jen určitých nemocnic. Pro pacienty i zdravotnická zařízení je to diskriminační. Navíc poplatky přinesly řadu pozitivních věcí, stačí se v noci podívat na pohotovost, kterou si lidé dříve zvykli zneužívat,“ řekl Volnohradský.

Dodal, že zdravotníci v Šumperské nemocnici se s žádnými problémy při vybírání poplatků nesetkávají. Lidé si na povinné platby rychle zvykli. Ani dlužníků není mnoho.

„Dluhy na poplatcích se pohybují asi kolem sta tisíc korun. V řadě případů se jedná o cizince, kteří nemají zdravotní pojištění,“ konstatoval ředitel Šumperské nemocnice.

Nemocnice v Šumperku, která je součástí zdravotnického holdingu Agel, ročně v ambulancích ošetří dvě stě tisíc pacientů. Přibližně dvacet tisíc lidí se za rok vystřídá na lůžkových odděleních.