„Přestože počet testovaných lidí vzrostl oproti předchozím týdnům asi trojnásobně, zatím zvládáme testovat pacienty bez potíží. Je to však zejména díky tomu, že jsme posílili naše odběrové týmy z řad vlastních zaměstnanců a prodloužili jsme provozní dobu odběrového centra,“ řekla náměstkyně pro nelékařský zdravotnický personál Monika Žaitliková.

Denně v těchto dnech personál šumperské nemocnice otestuje zhruba osm desítek pacientů. „Odebrané vzorky následně posíláme do olomoucké fakultní nemocnice, výsledky mají lidé obvykle do druhého dne,“ přiblížila Monika Žaitliková.

Nemocnice Šumperk se na druhou vlnu koronavirové epidemie připravuje už od poloviny léta. S předstihem objednala dostatek ochranných zdravotnických pomůcek pro svůj personál.

Zákaz návštěv

V nemocnici také aktuálně platí celoplošný zákaz návštěv.

„Návštěvy jsme měli omezeny od samého počátku koronavirové epidemie. Toto opatření se v průběhu boje s koronavirovou nákazou ukázalo jako jedno ze stěžejních. Naším cílem je primárně chránit jak naše pacienty, tak i personál nemocnice,“ vysvětlila náměstkyně.

Zákaz se nevztahuje na doprovod rodiček u porodu.

„Stejně tak umožňujeme pobyt zákonných zástupců na dětském oddělení a návštěvy povolujeme také u pacientů v terminálním stádiu nevyléčitelné nemoci,“ doplnila Monika Žaitliková. Nemocnice návštěvy povoluje individuálně za poměrně striktních podmínek také u dlouhodobě hospitalizovaných pacientů tak, aby měli možnost vidět se pravidelně se svými blízkými.

Rouška je důležitá

Vedení Nemocnice Šumperk zároveň vyzývá všechny pacienty, aby si při vstupu do nemocnice nezapomněli nasadit roušku. Personál nemocnice musí denně upozorňovat několik lidí, kteří si roušku zapomenou nebo odmítnou nasadit.

„Bohužel denně bojujeme s tím, že už tak vytížený zdravotnický personál musí upozorňovat pacienty, aby si nasadili roušku. Rozumíme tomu, že jsou lidé z této situace unaveni. Je ale třeba myslet na to, že rouška společně se správnou a důslednou hygienou rukou je jediný způsob, jak před případnou nákazou ochránit náš personál i ostatní pacienty nemocnice,“ apelovala na pacienty náměstkyně Žaitliková.