Ve Fakultní nemocnici Olomouc bylo v pátek v izolaci, tedy covid pozitivních 152 zaměstnanců. Ve středu ráno to bylo již 186 zdravotníků. Zejména na pozice praktická sestra a sanitář nemocnice nasazuje dobrovolníky. Pomáhají na odběrovém místě i v call centru. Ve středu ráno takto pracovalo v největší středomoravské nemocnici 124 osob.

„Nasazení a ochota těchto dobrovolníků jsou příkladné, hlásí se sami a my jsme za jejich přístup mimořádně rádi. Bez této pomoci by nebylo představitelné zvládnutí aktuální situace bez větších problémů,“ sdělil mluvčí nemocnice Adam Fritscher.

Pomoc zvenčí

O ochotu studentů, ale i doktorů a sester z terénu se může opřít Nemocnice Šumperk.

„Personální situace se zlepšila poté, co dnes nastoupilo dvacet studentek střední zdravotnické školy, dobrovolně se nám přihlásila desítka mediků, kteří vypomáhají, na další mediky čekáme, až nám budou přiděleni krajem,“ vyjmenovávala mluvčí nemocnice Hana Hanke.

Volání do zbraně

Šumperská nemocnice v úterý kvůli rostoucímu počtu pacientů s covidem a chybějícímu personálu oslovila okolní praktické lékaře a ambulantní specialisty.

„Zhruba s pěti jsme se domluvili a s dalšími jednáme. Dále nám nabídla pomoc desítka všeobecných sester a přicházejí další,“ popisovala solidaritu.

Nemocnice dočasně přišla o 130 zaměstnanců, kteří jsou nakaženi, v karanténě anebo se doma starají o malé děti.

„Díky dobrovolníkům se nám daří provozovat akutní péči v nemocnici, plánované výkony odkládáme,“ dodala.

Dobrovolníci se hlásí také do Vojenské nemocnice Olomouc, kde jsou na různých odděleních a pomáhají s odběry na vyšetření kvůli koronaviru. Hlásí se i na covid oddělení. Aktuálně nemocnice využívá 30 osob.

„Jedná se o mediky i studenty vyšších zdravotnických škol. Jsou skvělí a jejich pomoc je velká,“ pochválil nasazení studentů ředitel Martin Svoboda.

V Nemocnici AGEL Prostějov aktuálně pomáhá 46 dobrovolníků.