Cílem investice bylo co nejvíce zefektivnit manipulaci a bezpečnost pacientů na operačních sálech. Asi největší výhodou nových stolů je jejich individuální ergonomická nastavitelnost.
„Personál dnes stoly ovládá přes chytré ovladače s displejem, který jim zobrazuje jak aktuální polohu stolu, tak postavení jednotlivých částí operační desky. Jde o velmi sofistikovaný systém, který při nastavování správné polohy značně usnadňuje práci našim kolegům z operačních sálů,“ vysvětlil biomedicínský inženýr Nemocnice Šumperk Matěj Šťastný.
Velkou výhodou je podle něj také fakt, že komponenty nových operačních stolů lze sdílet a doplňovat s těmi stávajícími. Jeden z nových operačních stolů může personál v průběhu operace přemisťovat, což ocení lékaři například při operacích vícečetných poranění.
Nedílnou součástí operačních stolů jsou desky z uhlíkových vláken, které umožňují takzvané intraoperační zobrazování. „V případě nutnosti zobrazení rentgenového snímku mohou lékaři použít rentgenové posuvné C-rameno, chirurgové tak mohou zhlédnout ještě během probíhající operace rentgenový snímek operovaného pacienta, což pro ně skýtá ohromnou výhodu a velkou pomoc,“ dodal Matěj Šťastný.
Parametry jde o nejmodernější operační stoly, které se dnes na trhu nabízí. Nemocnice je mohla pořídit díky svému zapojení se do projektu REACT-EU.
Už od loňského roku může Nemocnice Šumperk díky zapojení se do tohoto projektu průběžně investovat do nákupu nového přístrojového vybavení desítky milionů korun. V předchozích měsících zakoupila například například nový systém pro dálkový monitoring vitálních funkcí, telemetrický systém, bezdrátové KTG monitory, anesteziologické či ventilační přístroje, operační robotické rameno, analyzátor na vyšetření glykémie pro centrální laboratoř nebo pojízdný rentgen.
Celkem plánuje pořídit více než dvě stovky nových přístrojů či přístrojových celků za 128 milionů korun.