Společnost pro transfuzní lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně proto nedávno rozběhla druhý ročník celorepublikové akce Staň se dárcem právě ty! Zapojila se do ní i Transfúzní služba Šumperk a Jesenická nemocnice. Dárci se mohou těšit, že za odměnu dostanou plechovku nealkoholického piva. Mediálním partnerem akce je Deník.

V Olomouckém kraji je nyní registrováno 18 165 bezpříspěvkových dárců krve. Podle odborníků by jich však mělo být přes pětadvacet tisíc. Noví dárci se ovšem příliš nehrnou.

Nedostatek nejcennější tekutiny by přitom podle odborníků mohl mít fatální následky.

„Současný stav počtu dárců je téměř kritickým, přesto by samozřejmě nikdy neměla nastat situace, kdy nedostatek krevních zásob ohrozí pacienty. Krevní zásoby jsou doplňovány od pravidelných dárců, kteří jsou v případě potřeby zváni a jednotlivá transfuzní oddělení v tomto ohledu navíc velice dobře spolupracují. Toto ale není dlouhodobé řešení. Proto letos opakujeme akci Staň se dárcem právě ty!, která se loni velice osvědčila. Díky ní totiž přišlo darovat krev na čtyři tisíce prvodárců,“ upozornil předseda Společnosti pro transfuzní lékařství České lékařské společnosti Vít Řeháček.

Za hlavní faktor toho, že bezpříspěvkových dárců je stále méně, odborníci považují kromě strachu z odběru a neinformovanosti také velký rozmach komerčních center, která za odběr plazmy vyplácejí finanční odměny. To je podle lékařů velké lákadlo zejména pro mladé lidi.
Podle statistik každý Čech dostane průměrně pětkrát za život transfuzi krve a čtrnáctkrát lék, který je z krve vyroben. Největší spotřeba krve, a to až patnáct jednotek, je při akutních operacích cévní a transplantační chirurgie. Nejvíce pacientů ale potřebuje krev v souvislosti s krvácením do zažívacího traktu.