Pracovníci Charity je pak včera prodávali před kostelem svatého Bartoloměje. Peníze lidé házeli do speciálně označené kasičky, kromě drobných se v ní objevily i papírové bankovky.

Díky dobrovolníkům a dárcům se podařilo vybrat 5703 koruny. „Potěšilo nás, že se zapojili lidé ze širokého okolí. Měli jsme tu i koláče třeba z Hrabišína nebo z Mohelnice. Všichni dárci si zaslouží potlesk," řekla Jana Skalická z Charity Zábřeh.

Porota složená z pracovníků Charity i veřejnosti pak volila ten nejchutnější z koláčů. Prvenství si vysloužila za svůj borůvkový koláč Lucie Divišová ze Zábřeha. „Vyhráli ale vlastně všichni dárci, protože přispěli na dobrou věc," dodala Jana Skalická.

O druhé místo se podělily hned čtyři dobrovolnice. Byla mezi nimi i Alena Weidingerová z Mohelnice. „Ta každým rokem zcela zdarma peče vánoční cukroví, které pak rozdáváme lidem bez domova," připomněla další aktivitu této pekařky Jana Skalická.

Peníze předali pracovníci Charity Kateřině Bílé z Postřelmova – mamince čtyřletého Lukáška, který se narodil s dětskou mozkovou obrnou a potřebuje prostředky na speciální léčbu. Tu ovšem zdravotní pojišťovna nehradí.

„V sanatoriu v Klimkovicích u Ostravy mají speciální obleček, který vypadá jako kosmický. V něm se dítě pohybuje. Obleček ho stimuluje, a pomáhá tak zlepšit pohyb. Ruší se tím špatný rytmus a stimuluje naopak správný pohyb," vysvětlila Kateřina Bílá.

Ta si převzala i několik hraček pro Lukáška. Kateřina Gabrlíková z Postřelmova přivezla pohádkové postavičky Čmeldu a Brumdu. Její syn Matyášek se zase vzdal svého autíčka. „Jsem za veškerou pomoc moc vděčná," dodala Kateřina Bílá.

Charita rodině pomáhá i sběrem vršků z PET lahví. Ty se dnes vybírají už na dvaadvaceti veřejně přístupných místech po celém okrese. Loni se jich podařilo nasbírat přes čtyři tuny. Na kusy to představuje několik milionů víček.

Charita zároveň včera otevřela dveře všech svých zařízení pro veřejnost, která se tak mohla podrobně seznámit se širokou nabídkou služeb, které organizace na Zábřežsku a Mohelnicku poskytuje.

Nabízí například pečovatelskou, ošetřovatelskou a odlehčovací službu, osobní asistenci nebo individuální přepravu klientů například k lékaři. Pečovatelská služba je nasmlouvaná na výkon určitých denních činností, například umyje, uklidí, uvaří.

„Při odlehčovací službě jde o rodiny, které se starají o nemocného nebo postiženého člověka, ale pečovatelé si potřebují sami zajít k lékaři, na úřady nebo odjet na dovolenou a vysadit. Jde vždy o domluvu, ale jsme schopni ji zajistit čtyřiadvacet hodin denně," vysvětlila vedoucí střediska osobní asistence a odlehčovací služby Charity Petra Bartošová.

Ošetřovatelskou službu vykonávají kvalifikované zdravotní sestry, které vyjíždějí do terénu. Klientům podle doporučení lékaře například píchají injekce, připravují léky do označených krabiček, rehabilitují s nimi. Poskytují i takzvanou hospicovou péči umírajícím lidem.

Zábřežská Charita má také půjčovnu zdravotních pomůcek, kde si zájemci mohou vypůjčit například chodítka, mechanické vozíky, elektrické a ruční polohovací postele, WC židle nebo pomůcky pro hygienu.

Zájem mezi lidmi je i občanskou poradnu pro klienty v tíživé situaci. „Záběr této činnosti je široký. Jde třeba o situace po rozvodu nebo při problémech s dětmi. V poslední době hodně radíme lidem, kteří se ocitli v dluhové pasti," dodala Petra Bartošová.

Charita provozuje i dvě centra pro osoby s mentálním postižením a psychickým onemocněním v Zábřehu a Mohelnici, dvě chráněné dílny nebo Domovinku. Ta je určená seniorům, kteří nechtějí být celý den sami doma, chtějí se zabavit a setkat se svými vrstevníky.

Centrum Naděje se pak věnuje humanitární pomocí pro lidi v nouzi, například po živelných pohromách. Provozuje i středisko potravinové pomoci. Do něj se přijímají od jednotlivců i firem potraviny, které se dále distribuují potřebným.

„Jsou to lidé bez domova nebo ti, kteří propadli sociálním sítem, ať už svou vinou, nebo ne. Jde například o lidi, kteří jsou odkázání na dávky v hmotné nouzi a na konci měsíce už nemají ani na jídlo. Každý případ se posuzuje individuálně a snažíme se naše klienty vést k větší zodpovědnosti," popsal princip fungování střediska potravinové pomoci František Klíč z Charity.

Charita Zábřeh je organizací římskokatolické církve. U krajského úřadu je registrovaná jako nestátní zdravotnické zařízení. Ve městě a širokém okolí působí už dvanáctým rokem.