Zákaz se týká celkem osmi spěšných vlaků, které pendlují mezi Krnovem a Jeseníkem. Spoje zůstávají v provozu dál. V Glucholazech musí zastavit kvůli úvrati, nově však ze souprav není dovolen výstup ani nástup do nich. Omezení začalo platit ve středu v 9 hodin, zatím je naplánováno do nedělní půlnoci.
„Toto opatření je zavedeno do odvolání v souvislosti s opatřením proti šíření nemoci Covid-19 na požadavek orgánů polské státní správy. Termín ukončení omezení, případně jeho úpravu budeme aktualizovat,“ stojí v oznámení na webu Českých drah.

Pohraničníci se samopaly
Krátký úsek trati ze Šumperku do Krnova se po druhé světové válce ocitl na území jiného státu. Provoz v přeshraničním úseku se podařilo obnovit až po třech letech. Mezivládní dohoda uzavřená mezi Československem a Polskem však pro něj stanovovala striktní podmínky. Cestující z českých vlaků nesměli na polském území vystoupit, během jízdy po polské železniční trati nesměli otevírat okna a museli navíc zatáhnout záclonky. Naopak občané Polska nesměli do českých vlaků nastupovat.
Celou dobu pobytu na cizím území doprovázeli český vlak polští pohraničníci se samopaly. Vlak zastavil na hranicích v osvětlené a oplocené zóně. Nastoupili polští pohraničníci, v Glucholazech při pobytu ve stanici vystoupili z vlaku a hlídkovali na nástupišti. Při přejezdu státní hranice vlak znovu zastavil a polští ozbrojenci soupravu opustili.
Tyto restrikce se postupně zmírňovaly, ale i po roce 1989 platil v Glucholazech zákaz nástupu a výstupu. To se podařilo změnit až v roce 2006, kdy se na hranici mezi Polskem a Českem podařilo obnovit železniční hraniční přechody pro osobní přepravu.

