Radnice ve dvou obcích na Jesenicku vyhlásily krizový stav. Lidé nesmějí vodu z vodovodu zalévat a napouštět bazény

„Vydatnost pramene se snížila na polovinu. Je málo srážek a my jsme závislí na počasí. Jestli pořádně nezaprší, tak se situace ještě zhorší,“ uvedl Adam Mičák (nez.), starosta Černé Vody, která spravuje vodovod i vodojemy pro obě obce.

Situaci ještě více ztěžuje skutečnost, že jeden z vodojemů kvůli špatnému těsnění museli odstavit. Oběma obcím tak až do opravy musí stačit jediný.
„S vodou se musí šetřit. Jestliže vodojem má přítok dvanáct kubíků a obce denně odebírají jedenáct a půl, tak si nemůžeme dovolit plýtvat. Jinak zůstane patnáct set lidí bez vody,“ zhodnotil situaci starosta Staré Červené Vody Josef Podlaha (nez.).

V obou obcích platí přísný zákaz používat vodu jinak než k běžné spotřebě, žádný postih ale těm, kteří nařízení respektovat nebudou, nehrozí. „Je to o občanské kolegialitě. Jestli zůstaneme na suchu, tak začne jezdit cisterna, budeme si chodit půl kilometru pro vodu s konvičkou a hned budeme pro příště vyškolení,“ řekl Podlaha.

Situace je vážná, ale není nijak dramatická. „Při rozumné spotřebě jsme schopni vodu zajistit,“ prohlásil Mičák. Ani zahradníkům zničení úrody nehrozí.
„Ve Staré Červené Vodě má každý svou studnu. Vodovod tady máme teprve od roku 1997. Pokud je někdo zahrádkář, tak nepoužije chlorovanou vodu, která rostlinám škodí, ale zapne studnu nebo bude zalévat z potoka,“ dodal Podlaha.

Až na výjimky lidé nemají problémy omezit odběr. „Snažíme se zbyteč neplýtvat, musíme šetřit,“ řekla Zita Vlčková ze Staré Červené Vody. „Všichni víme, že je sucho a vody je málo. To je vidět i v potoce.,“ uvedl Jaroslav Schuch.