Minulou středu rozebranou plastiku opět sestavili, obehnali lešením a přikryli stříškou z plachty.
„Panuje sice ideální teplé počasí, ale to se může změnit. Potřebujeme, aby byl kámen v suchu, zvlášť pro závěrečný hydrofobní nátěr,“ řekl olomoucký restaurátor René Tikal, který má Nepomuka na starosti. Jeho dva pomocníci pracují na podstavci, kde tmelem doplňují chybějící partie. René Tikal se štětcem a barvou v ruce dává patinu vytmeleným místům na postavě světce.
„Socha nebyla nijak zvlášť poškozena. A taky její rozebrání šlo hladce, protože naposledy se stěhovala před pětadvaceti lety a nebyla sestavena moc napevno,“ řekl Tikal.
Restaurátoři vyjmuli zrezivělé čepy, které jednotlivé části spojovaly, a nahradili je čepy z antikorozní oceli. Vyzkoušeli také novou svatozář z měděného drátu, kterou čeká ještě pozlacení. Na kameni jsou na mnoha místech vidět zbytky původních barev a zlacení. Socha totiž byla původně polychromovaná.
Nepomuk drží v ruce mitru, kříž a palmovou ratolest jako znak mučednictví, další atribut světce - jazyk - je vyobrazen na dílu pod jeho nohama. Svatozář zdobí pět hvězdiček, které se podle pověsti objevily nad hladinou Vltavy a pomohly lidem najít tělo utopeného kněze.
Přesun sochy od kostela, kam se od křižovatky u zámku přestěhovala v 80.letech, provází spor mezi obcí a místní katolickou farností. Ta s přemístěním světce nesouhlasí a snaží se soudní žalobou určit, že pozemek, na kterém socha stála, nepatří obci, ale církvi. Sporem se zabývají právníci obou stran a bude to také jedna z prvních věcí, které dostane na stůl nové zastupitelstvo.