VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé z Hardu jsou bez peněz. Nevědí, zda dostanou podporu

Desítky bývalých zaměstnanců podniku Hard v Jeseníku čekají na rozhodnutí úřadu práce. Nevědí, jestli dostanou podporu v nezaměstnanosti a kompenzaci za nevyplacené odstupné.

10.1.2018
SDÍLEJ:

Závod Hard v Jeseníku.Foto: Deník / Krňávek Petr

Úřad práce doposud přiznal nárok padesátce z celkového počtu 89 zaregistrovaných exzaměstnanců Hardu. Celkově na Jesenicku v prosinci přibylo do evidence 589 lidí bez práce. Nezaměstnanost v horském okrese dosáhla 7,2 procenta. V celém Olomouckém kraji byl podíl nezaměstnaných osob k poslednímu prosinci 4,3.

„Firma rozdala zcela nedůvodně osmdesátce ze 135 lidí výpověď pro paragraf 55, tedy hrubé porušení pracovní kázně, čímž ovšem porušila několik paragrafů zákoníku práce. Něco takového nemá v Česku obdoby,“ poukazoval odborový předák Hardu Christo Bulguris, který považuje výpovědi za snahu firmy, jak se vyhnout placení odstupného.

Celkem 135 lidí dostalo výpověď od konkurzního správce Hardu, která je podle odborářů platná a počítá s vyplacením odstupného. Její zrušení podle předáka žádný zaměstnanec nepodepsal, protože by tím ztratil nárok na odstupné.

Jednání nového vlastníka, který dal části z nich okamžitou výpověď pro hrubé porušení pracovní kázně, považují odbory za psychický nátlak na zaměstnance. Někteří již podali na nového vlastníka žalobu.

„Žalobu není možné podat hromadně, takže jsou podávány jednotlivými zaměstnanci, kterým odbory s právními kroky pomáhají,“ sdělil Christo Bulguris.

Na Vánoce bez koruny

Kvůli paragrafu 55 má ovšem těžkosti 37 bývalých zaměstnanců Hardu, kteří se v prosinci zaregistrovali na jesenické pobočce úřadu práce. Na Vánoce zůstali bez peněz a doposud nevědí, zda vůbec budou mít nárok na podporu v nezaměstnanosti a kompenzaci ve výši 65 procent tříměsíčního odstupného.

„Lidé stále čekají a čekají. Úřad práce stále bere v potaz, že dostali paragraf 55, i když nešlo o nic jiného, než habaďúru, jak se zbavit lidí bez odstupného. Nechápeme, proč se úřad práce nestaví na stranu protiprávně propuštěných zaměstnanců,“ zlobil se odborový předák.

Úřad práce vysvětluje

Podle vedoucího oddělení zprostředkování jesenické pobočky úřadu práce Zdeňka Vrtného bylo prosinci zaregistrováno 89 bývalých zaměstnanců Hardu.

„V prosinci přišlo 589 nových klientů a my jsme již vydali rozhodnutí u 50 lidí z Hardu. Není možné vše vyřídit za jeden den,“ vysvětloval. Tito lidé tedy budou pobírat podporu v nezaměstnanosti a mají nárok na dané kompenzace.

„U dalších jednáme, čekáme na podklady a vše zpracováváme. Že nejsme v případě Hardu nečinní, to snad dosvědčuje uvedené číslo,“ dodal.

Úřad práce však zatím nerozhodl o žádném případu, kdy dotyčný dostal výpověď za hrubé porušení pracovní kázně.

„Paragraf 55 má 37 zaregistrovaných osob. Tam skutečně ještě nemáme všechny podklady. Rozhodně však nic neprotahujeme a jakmile budou všechny podklady pro kvalifikované rozhodnutí, rozhodneme,“ ujišťoval Zdeněk Vrtný.

Po vyhlášení konkurzu na Vítkovice Power Engineering, jejichž byl Hard součástí, koupila jesenický podnik společnosti Moravia Industry. Ta označila výpovědi, které rozdal konkursní správce, za neplatné, protože byly dány z důvodu zrušení podniku, k čemuž podle firmy nedošlo. V závodě chce zachovat výrobu i pracovní místa. Peníze na kompenzace proto uložila do soudní úschovy a čeká na rozhodnutí.

Prosincová nezaměstnanost, která dosáhla 4,3 procenta, byla nejnižší prosincovou nezaměstnaností v Olomouckém kraji od vzniku krajského uspořádání. K poslednímu prosinci minulého roku evidoval úřad práce celkem 19 519 uchazečů o zaměstnání. Proti listopadu to však bylo o 9 procent více. K nárůstu počtu nezaměstnaných došlo ve všech okresech, nejvíce na Jesenicku – o 25 procent. Proti prosinci 2016 byl počet nižší o 6 976 osob. Celostátně dělal podíl nezaměstnaných osob 3,8 procenta.

Autor: Daniela Tauberová

10.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 18 000 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Zástupce vedoucí prodejny maso, uzeniny, lahůdky - ŠUMPERK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o řeznictví Procházka (PMU CZ, a. s.), v prostorách Penny Marketu ve městě ŠUMPERK. , , Pracovní náplň: , • objednávání a příjem zboží pro prodejnu , • nábor prodavaček, jejich hodnocení a motivování , • celkové řízení chodu prodejny , • zodpovědnost za prezentaci zboží, čistotu prodejny a dodržování standardů , , Požadujeme: , • ideálně vyučení v oboru řezník nebo SŠ potravinářské technologie , • praxe v bourání a zpracování masa výhodou , • zkušenost s řízením menšího kolektivu , • znalost práce s PC , , Nabízíme: , • pracovní poměr na dobu neurčitou s pravidelně vyplácenou mzdou , • bonusy za plnění tržeb, zaměstnanecké nákupy, stravenky , • kreativní práci s lidmi , , V případě zájmu svůj životopis zašlete na akrajcova@prochazka.cz.. Pracoviště: Pmu cz, a.s., pracoviště šumperk, Temenická, č.p. 2166, 787 01 Šumperk 1. Informace: Andrea Krajčová, +420 416 856 370.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 20 000 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Dělník/dělnice ve výrobě. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Dělník/dělnice do výroby (vrtání, závitování, broušení), hlavní pracovní poměr - strojní zaměření. Práce na ranní směnu dle domluvy., Kontakt: e-mailem - životopis, telefonicky.. Pracoviště: Bytoservis morava, s.r.o. - prac., Žadlovická, č.p. 69, 789 83 Loštice. Informace: Jiří Hroch, +420 603 713 876.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 35 000 Kč

Ostatní řídící pracovníci v oblasti vzdělávání Ředitel/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ - termín přihlášek do 23.7.2018, Předpoklady uchazeče:, - vzdělání a související podmínky dle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, - praxe dle § 5 odst. 1 zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně , některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, - znalost školských předpisů a problematiky řízení daného typu školy, - občanská a morální bezúhonnost, - dobrý zdravotní stav, - znalosti v oboru a praxe v dané oblasti vítány., Obsahové náležitosti přihlášky:, - úředně ověřené kopie dokladů o nejvyšším dosaženém vzdělání dle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů (včetně vysvědčení o státní závěrečné zkoušce), - doklad o průběhu všech dosavadních zaměstnání formou čestného prohlášení uchazeče s uvedením přesného časového přehledu a funkčního zařazení (opatřený datem a podpisem uchazeče), - strukturovaný životopis (opatřený datem a podpisem uchazeče), - koncepce rozvoje školy v rozsahu maximálně 4 stran strojopisu (opatřený datem a podpisem uchazeče), - výpis z evidence rejstříku trestů (ne starší než 3 měsíce) nebo doklad o jeho vyžádání, - originál lékařského potvrzení o způsobilosti k vykonávání funkce ředitele (ne starší než 3 měsíce)., Předpokládaný nástup do funkce 1.9.2018 , Termín podání přihlášek: do 23.7.2018 do 14,00 hod., Písemné přihlášky (s uvedením kontaktní adresy, e-mailové adresy a čísla telefonu) včetně požadovaných náležitostí zašlete na adresu: , Město Jeseník, Masarykovo nám. 1/167, 790 01 Jeseník. , Obálku označte heslem:, "Neotvírat - konkurzní řízení na pracovní místo ředitele/ky Mateřské školy Karla Čapka Jeseník". Pracoviště: Mateřská škola k. čapka, Karla Čapka, č.p. 353, 790 01 Jeseník 1. Informace: Helena Machová, +420 584 498 128.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 25 000 Kč

Hlavní účetní Hlavní účetní společnosti. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Komplexní práce spojená s vedením podvojného účetnictví holdingu výrobně-obchodních společností s výrazným zaměřením na export. Zpracování daňových přiznání, kontrolních hlášení, ročních závěrek. Vedení teamu účetních, komunikace s auditory, finančním úřadem apod., 1 směna od 6-14 hodin., Požadavky:, Perfektní znalost podvojného účetnictví a daňové problematiky, Zkušenosti s vedením teamu, Chuť do práce, zodpovědnost., Nabízíme:, Zaměstnanecké benefity, bonusy, služební telefon., Kontakt:, e-mailem.. Pracoviště: Dk mont s.r.o., 789 85 Mohelnice. Informace: Helena Staňková, +420 604 715 584.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Francouzi se radují z vítězství na MS.
8

Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

Letní dny Loučné 2018
27

Loučná žila zábavou

Sulko zahájilo přípravu prohrou, od juniorky Dukly schytalo šestku

Fotbalisté Zábřehu odstartovali přípravu na novou sezonu přátelským utkáním proti juniorskému týmu Dukly Praha. Na neutrálním hřišti v Ústí nad Orlicí padli v sobotu vysoko 0:6.

Mladí sportovci pomáhají, hráli pro nemocnou Elenku

Dobročinná iniciativa DĚTI DĚTEM i letos v létě pomáhá tam, kde je to třeba. Už v červnu se rozběhl blok akcí nazvaný Hrajeme pro Elenku. Začínající sportovci si užili spoustu zábavy a zároveň udělali dobrý skutek.

AKTUALIZOVÁNO

Autobus u Šternberka narazil do stromu, jedenáct zraněných

FOTO Z MÍSTA / Jedenáct zraněných si vyžádala havárie linkového autobusu v Hraničných Petrovicích nedaleko Šternberka na Olomoucku.

Rekonstrukce bazénu by mohla začít v půli prázdnin

Úřad na ochranu hospodářské soutěže zamítl návrh na přezkum postupu Podniků města Šumperka (PMŠ) ve výběrovém řízení na rekonstrukci krytého bazénu v Šumperku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT