Z informačního panelu se lidé s poruchou zraku dozvědí důležité údaje o příjezdech a odjezdech vlaků včetně čísla nástupiště a případného zpoždění ale i důležité údaje o službách, které na nádraží najdou. Slabozrakým poslouží displej s velkými písmeny, nevidomým přístroj údaje umí přečíst.


„V České republice je takové zařízení první svého druhu. Jednodušší přístroje slouží například v Olomouci, Hranicích nebo v Hradci Králové,“ připomněl ředitel Tyflocentra pro zrakově postižené Jan Příborský.


Výrobu informačního panelu zaplatil Olomoucký kraj. „Tato služba zapadá do plánu kraje na vyrovnávání příležitostí pro osoby se zdravotním postižením. Proto určitě budeme zvažovat možnost vybavit podobným systémem další nádraží,“ řekla náměstkyně hejtmana Olomouckého kraje Jitka Chalánková.


S možností instalace panelů pro usnadnění orientace zrakově postižených počítají i České dráhy. „Stejná možnost se nabízí i v Šumperku nebo v Jeseníku,“ podotkl Václav John ze Správy dopravní cesty Českých drah v Olomouci.