„Oproti lednu počet registrovaných na úřadu práce vzrostl o 126 lidí, takže nyní jich je 9769. Míra nezaměstnanosti nyní začíná stagnovat a vzhledem k tomu, že se blíží zahájení sezónních prací, by mohla o něco klesnout. Situace ale není rozhodně dobrá, zatímco dříve drtivou většinu nezaměstnaných tvořili lidé bez kvalifikace, nyní je registrován značný počet středoškoláků i vysokoškoláků,“ řekl zástupce ředitele šumperského úřadu práce Petr Habich.

Poměrně početnou skupinu lidí bez práce tvoří mladí lidé do 25 let, pro které hledání uplatnění stejně obtížné jako například pro matky po mateřské nebo lidi straší padesáti let.

„Bohužel o uchazeče bez praxe zaměstnavatelé nemají zájem, nyní si mohou vybrat z dostatečného počtu lidí se zkušenostmi,“ dodal Habich.

Na Šumpersku na jedno volné pracovní místo, kterých na úřadu práce nabízejí 268, připadá šestatřicet uchazečů. Většinou se ale jedná o velmi úzce specializované profese. Podle Petra Habicha zatím žádný další podnik na Šumpersku neavizoval hromadné propouštění zaměstnanců, jako tomu bylo loni.

O dvě desetiny, na 19,4 procenta, se během únoru zvýšila nezaměstnanost na Jesenicku. Do doby, než se naplno rozjedou stavební práce, nelze podle jesenického úřadu práce očekávat v regionu zlepšení situace.

„Během února k nám přibylo sto dvanáct nových uchazečů, ze kterých víc, jak jednu třetinu tvoří živnostníci,“ uvedl Zdeněk Vrtný z Úřadu práce Jeseník.

Právě drobní podnikatelé, kteří v posledních měsících pozastavili kvůli nedostatku zakázek své živnosti, tvoří podle Vrtného velký podíl v seznamu nezaměstnaných.

„Za poslední čtyři měsíce k nám přišly téměř čtyři stovky živnostníků, což jsou dvě procenta v naší statistice,“ přiblížil situaci Vrtný.

Na Jesenicku bylo k poslednímu únoru bez práce přes čtyři tisíce obyvatel. Šanci najít si nové uplatnění mají nezaměstnaní v současné době velmi těžkou. Seznam volných pozic, které má jesenický úřad práce k dispozici, je velmi krátký.

„Na jedno volné místo čeká téměř šestatřicet uchazečů. V tomto směru jsme v republice na třiadvacátém místě. Nejhůř jsou na tom Teplice, kde na jedno volné místo čeká víc jak devětašedesát lidí,“ řekl Vrtný.

Podle zkušeností odborníků z úřadu práce by se situace v regionu měla nejpozději v dubnu začít zlepšovat. O první pracovníky se už tento měsíc začaly hlásit obce.

„Máme zajištěné finance na šest měsíců pro tři sta sedmdesát míst na veřejně prospěšných pracích,“ řekl ředitel jesenického úřadu práce Martin Viterna.

„Ekovýmar z Javorníku propustil loni pár desítek lidí s tím, že je v dubnu, v květnu vezme zpět,“ přidal se Vrtný.