Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Statistiky: nejvíce lidí bez práce je na Hanušovicku

Šumpersko- Míra nezaměstnanosti v okrese Šumperk dosáhla na konci ledna 8,29 procenta práceschopného obyvatelstva.

24.2.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Miroslav Kucei

Úřad práce Šumperk evidoval celkem 5457 uchazečů o zaměstnání, z toho 2869 žen. V rámci republiky se Šumperk zařadil na devatenácté místo.
Proti stejnému období loňského roku se situace v okrese o něco zlepšila. Před rokem byla nezaměstnanost o více než dvě procenta vyšší - dosáhla hranice 10,82 procenta. O podrobnosti jsme požádali ředitele úřadu Ivo Bartla.

Které věkové skupiny jsou na tom z hlediska šance najít práci nejhůř?

Rozdělení podle věkových skupin sledujeme ve čtvrtletních statistikách, takže poslední údaje máme k 31. prosinci 2007. Dlouhodobě je situace nejhorší u lidí ve věku padesát až devětapadesát let. Z celkového počtu nezaměstnaných tvořila skoro třetinu - 29,6 procenta.

Které profese na trhu práce nejvíce chybějí? Údajně začínají chybět řidiči nákladních vozidel, a naopak už není poptávka po dříve tak žádaných šičkách. Čím je to způsobeno?

Po řidičích je opravdu poptávka. A důvod? Dříve získal skoro každý mladý muž tuto kvalifikaci na vojně. Po profesionalizaci armády tato možnost odpadla, takže řidiči chybějí. U šiček a švadlen lze konstatovat, že se situace ustálila. Volná místa se sice objevují, ale již ne v takové míře. Osvědčilo se zaměstnávání cizinců.

Zvýšená poptávka přetrvává již delší dobu u profesí, jako jsou strojírenští technici, konstruktéři, kuchaři, číšníci, servírky a barmani, prodavači v obchodech a obchodní zástupci, zedníci a ostatní profese ze stavebnictví.

Výrazně nejhorší je situace u oborů z kovovýroby. Chybějí svářeči, nástrojaři, kovomodeláři, kovodělníci a strojní zámečníci, seřizovači a obsluha kovoobráběcích strojů a také obsluha automatických a poloautomatických strojů v kovovýrobě.

Která oblast okresu Šumperk je nezaměstnaností nejvíce postižena?

Dlouhodobě je na tom nejhůře Hanušovicko s mírou nezaměstnanosti 14,66 procenta. Na prvním místě v okrese jsou Vikantice s mírou nezaměstnanosti 26,19 procenta a Šléglov (20 procent). Užší region Šumpersko má nezaměstnanost 7,26 procenta, Zábřežsko 8,01 procenta a Mohelnicko 6,99 procenta.

Důvodů pro špatnou situaci Hanušovicka je několik: špatná dopravní dostupnost, nedostatek pracovních příležitostí, nižší kvalifikace pracovní síly. Ta byla v oblastech postižených vysokou nezaměstnaností často směřována do oblasti zemědělství, které prošlo v uplynulých letech transformací s negativním důsledkem právě na zaměstnanost. V některých případech se ale může jednat i o dobrovolnou nezaměstnanost, kdy příjem ze sociálních dávek je vyšší než z případného zaměstnání.

Je nějaká obec, kde je nezaměstnanost proti ostatním naopak extrémně nízká?

Dobrá situace je zpravidla u obcí, kde se přímo nebo v blízkosti nachází perspektivní zaměstnavatel. Jsou to zejména obce v okolí okresního města. Na Zábřežsku je situace obdobná jako v okolí Šumperka a jsou tu obce s vůbec nejnižší nezaměstnaností v celém okrese: Horní Studénky 2,16 procenta, Dubicko 4,98 procenta, Jedlí 2,58 procenta, Nemile 3,31 procenta.

Důvodem je buď dobrá dopravní dostupnost do většího centra, anebo přítomnost místního zaměstnavatele. Nemalou měrou připívá k dobré situaci Zábřežska i skutečnost, že se jedná o zemědělskou oblast s poměrně prosperujícími zaměstnavateli v tomto odvětví. Dalším pozitivním faktorem je možnost dobrého vlakového spojení, a to hlavně směrem na Mohelnici a Olomouc. Samotné město Zábřeh dosáhlo ke konci ledna 7,61 procenta nezaměstnanosti.

Mohelnicko má nejnižší míru nezaměstnanosti v okrese již dlouhodobě. Ale i zde jsou na tom některé obce dál od Mohelnice výrazně hůř - Krchleby mají 16,22 procenta, Maletín dokonce 19,44 procenta nezaměstnaných.

Autor: Stanislava Rybičková

24.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Babí léto si o víkendu neužijeme, neděle proprší

Ilustrační foto.

Škola začala učit první včelaře, gymnázium láká na sportovní lezení

Živnostníci ze severu bodovali, nejvíc Blanka Poštulková z Loštic

Nejlepší živnostníci kraje žijí momentálně na Šumpersku a Jesenicku. Vyplývá to alespoň ze soutěže Česká spořitelna Živnostník roku 2017 Olomouckého kraje. Podnikatelé ze severu ovládli všechny tři vítězné pozice.

Novou dráhu na letišti vybudují až příští rok. Bude bezpečnější a méně hlučná

Nová moderní dráha na šumperském letišti začne sloužit až příští rok. Původně se měla pokládat ještě letos, ale radní soutěž na zhotovitele zrušili a vypíšou jí znovu.

Draci začali v Opavě dobře, potom ale nezvládli závěr

Zatímco v prvním vzájemném utkání proti opavskému Slezanu si Draci na své druholigové konto připsali jednoznačné vítězství, tentokrát neuspěli. Ve středečním duelu 12. kola těsně prohráli.

Sloučenou školu lidé nevzali za svou, usiluje o lepší pověst

Ani po více než deseti letech nevzala veřejnost ani učitelé sloučenou základní školu v Jeseníku za svou. Ukázala to nedávná analýza. Důsledkem může být, že velká část žáků při přestupu na druhý stupeň odchází do sousedních obcí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení