K popadaným stromům vyjížděli hasiči především v šumperském okrese. První žádost o pomoc přijali na tísňové lince krátce po čtvrté hodině ranní.

„Během dalších čtyř hodin četnost žádostí o pomoc zesílila a operační středisko postupně vyslalo profesionální i dobrovolné jednotky celkem k 21 událostem. Ty byly spojené s likvidací spadených stromů na komunikace, vozidla a v jednom případě hasiči vyjížděli k čištění ucpané kanalizace,“ uvedl mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Zdeněk Hošák.

Dvakrát profesionální hasiči vyjížděli likvidovat stromy spadené na auta.

„V Mohelnici, místní části Křemačov, spadl strom na vozidlo, ve kterém cestovali lidé. Naštěstí se jim z vozidla podařilo bezpečně dostat a nedošlo k žádnému zranění. V Šumperku hasiči odstraňovali strom spadený na vozidlo zaparkované ve dvoře,“ upřesnil Hošák.

V samotném Šumperku vyjížděli hasiči k šesti případům, ve Velkých Losinách ke třem.

Nejvíce spadených stromů na jednom místě likvidovali šumperští profesionální hasiči spolu s dobrovolnými z Velkých Losin na silnici spojující Velké Losiny a Žárovou.

Podle údajů z meteorologických srážkoměrů spadlo za 24 hodin do nedělní 8. hodiny ranní v Hoštejně na Zábřežsku 51 milimetrů vody. To je nejvíce, kolik za uvedené období přístroje naměřily v celé České republice.

„Do kbelíku s kolíčky na prádlo nám do rána napršelo osm centimetrů vody. Lidé, kteří bydlí kolem kostela na kopci říkali, že na cestě teklo tolik vody, kolik v životě nepamatují. Bouřka byla divoká, ale žádné větší škody nenapáchala,“ řekl jeden z obyvatel Hoštejna.