V Jeseníku měla jasné prvenství teprve šestnáctiletá gymnazistka Jana, která nadýchala 1,51 promile alkoholu. Rekordmanem večera je stejně starý hoch, který se s 1,64 promile alkoholu bavil v Javorníku na diskotéce Stodola.

Kolona deseti vozů s pětatřiceti policisty si jako první vzala na mušku klub Plíživá kontra v Jeseníku, odkud policisté vyvedli ven čtyři studenty. Hodně nevrle se na ně dívala šestnáctiletá Jana, která nadýchala 1,51 promile alkoholu. Rodiče podle ní o tom, že si dopřává alkohol, ví.

„No, ví, Nelíbí se jim to, ale co, nic,“ utrousila Jana, která si v sobotním večeru vysloužila druhé místo.

Jsem zvyklý na jehly

O nejvíce práce se ale policistům postaral sedmnáctiletý Kuba. Na klukovi s ušankou bylo na první pohled vidět, že večer netrávil při limonádě.

„Pane, nadechněte se a sedm vteřin musíte nepřetržitě foukat do drageru,“ pokoušel se marně instruovat studenta policista.

Kuba dělal vše možné pro to, aby se kontrole vyhnul. Vtahoval vzduch do sebe, měl nafouknuté tváře, ale přístroj nelze oklamat.

„Pojedeme rovnou do nemocnice na krev?“ pokusil se policista přimět chlapce ke spolupráci.

Odpověď jej šokovala: “Já jsem zvyklý na jehly. Jsem diabetik,“ řekl Kuba a okamžitě ukazoval inzulínovou pumpu.

Kuba zaměstnal policisty na hodinu. Snažil se je přesvědčit, že neudýchá ani balónek, cigarety mu ale problém nedělaly. K poslušnosti ho přiměl až jeho o rok starší bratr, který mu piva v klubu objednal.

„Hej, dělej, platit pokutu budu já a pak ti dám přes držku,“ upozornil jej bratr. Kuba se přiznal, že vypil tři piva. Nadýchal 1,13 promile alkoholu.

„Určitě dostanu sprda, ale Honzovi je o rok víc a taky pije, i když je diabetik. Máma to nemá ráda,“ dodal Kuba.

Stejně jako ostatní opilé studenty jej čekala cesta na policejní stanici, kam si je museli přijet vyzvednout rodiče.

Tím ale celý proces teprve začal. Jména, i hodnoty alkoholu si okamžitě při zásahu zapisovala vedoucí sociálně – právní ochrany dětí Městského úřadu Jeseník Alena Kalinová.

„Budeme si předvolávat rodiče i s dětmi, vést pohovor a přijímat výchovná opatření. Pokud se bude situace opakovat, hrozí v krajním případě i umístění do výchovného ústavu,“ přiblížila proces Kalinová.

Zdržení u Plíživé kontry mělo důsledek na celou akci. Přestože podle zjištění kriminalistů bylo v hospodách v Jeseníku plno, po příjezdu kolony policejních vozů zde bylo prázdno. U stolů seděli jen plnoletí.

„Jsou mobilní telefony. Je otázkou jedné minuty, aby se v dalších podnicích dozvěděli, že se něco děje,“ uvedla mluvčí jesenické policie Tereza Neubauerová.

Pivo pro sestřenici? Pět set pokuta

Policisté proto rychle opustili Jeseník. Ve městě už o razii všichni věděli, takže vyrazili do dalších obcí. Policejní kontrole se nevyhnula diskotéka Stodola v Javorníku.

Děti se pokoušeli schovat na toaletách, ale neuspěly. Policisté si vyslechli nadávky a obviňování z teroru. V Javorníku prověřili téměř stovku lidí.

Šestnáctileté Lence se do kontroly nechtělo. Podle svých slov pila celý večer jen kolu. Přístroj ale ukázal hladinu 0,5 promile alkoholu.

„Tak to jen kofola nebyla, že?“ zeptal se policista a dívka se přiznala k pivu. Prozradila i jméno bratrance, který ji pivo objednal. Bratranec za to musel zaplatit pět set korun pokuty. „Rodiče ví, že jste tady? Půjdeme je navštívit,“ informoval dívku policista.

„Zkontrolovali jsme celkem dvanáct zařízení a prověřili sto osm osob. Patnáct mladistvých bylo pod vlivem alkoholu,“ informovala mluvčí policie.

I když se akce prozradila, za zbytečnou ji nepovažuje.

„Doufám, že teď si budou mladiství dávat pozor, protože akce se budou opakovat. Myslím, že pro rodiče není nic příjemného, když se jim ozve policie, aby si přišli vyzvednout opilé dítě a budou dávat větší pozor, jak a kde tráví volný čas,“ dodala Neubauerová.