Na Šumpersku byla situace nejhorší z celého Olomouckého kraje. Hasiči v okrese zasahovali u více než stovky případů.

V samotném Šumperku vítr poškodil například střechu základní školy v ulici Šumavská nebo domova důchodců.

„Stalo se to v noci, takže naštěstí nikdo ohrožený nebyl. Vítr byl velmi silný, protože to střechu přehodilo přes hřeben, od pondělního rána odstraňujeme následky,“ řekl ředitel domova důchodců Jiří Gonda.

Dodal, že nebylo nutné žádné klienty přesunovat do jiných pokojů. Objekt domova důchodců nebyl přitom vichrem zasažený poprvé, podobně už střecha jednou poničená byla.

„Směrem od Bratrušova je návětrná strana, domov navíc stojí na volném prostranství,“ zmínil Jiří Gonda.

Podobná událost se stala i v Zábřehu na obchvatu města. Vítr zde strhl střechu z budovy keramických závodů.

„Letěla sto padesát metrů přes cestu. Strhla lampu veřejného osvětlení, několik značek a rozvodnou skříň. Nakonec se omotala okolo sloupu vedení elektřiny,“ sdělil Milan Kajnar, který událost vyfotil.

Halu průmyslového areálu vítr poškodil také v Mohelnici. V Jeseníku poškodil střechu jedné z budov lázní, v Dubicku utrhl zahradní domek.

Zavřené silnice

Policie musela uzavřít i několik silnic. Od nedělní půlnoci byla neprůjezdná cesta z Jeseníku na Rejvíz a Zlaté hory.

„Na komunikaci bylo mnoho popadaných a nakloněných stromů,“ sdělil mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Zdeněk Hošák.

Ze stejného důvodu policisté uzavřeli rovněž silnici mezi Novým Malínem a Mladoňovem.

Tisíce míst bez elektřiny

Perné pondělí zažili také energetici.

„V Olomouckém kraji je bez elektřiny na 28 tisíc odběrných míst a řešíme kolem čtyřiceti poruch na vedení vysokého napětí a další poruchy na nízkém napětí,“ sdělil v pondělí v 7 hodin ráno mluvčí skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

V terénu zasahovali všichni pracovníci poruchových čet i subdodavatelské firmy.

Bez elektřiny se ocitli lidé v Bělé pod Pradědem. Leštině, na Hanušovicku, Staroměstsku, v Bludově, v Jestřebí, v okolí Maletína, Libině, Rohli a na dalších místech.

Stromy v noci na pondělí spadly také na řadu železničních tratí, například u Bludova, Bohutína či Vápenné. V pondělí ráno byl neprůjezdný úsek z Uničova do Šumperku.