Jiřík trpí mukopolysacharidózou 4. typu.

„Jedná se o velmi progresivní metabolické onemocnění. Jirkovi chybí enzym, který by rozštěpil mukopolysacharidy. Odpadní látky, které my zdraví lidé dokážeme vyloučit z těla, on bohužel nedokáže,“ popsala jeho maminka Pavlína.

Děti s tímto onemocněním časem končí na invalidním vozíku. Trpí postižením srdce, plic i očí a zpravidla se dožívají nízkého věku. První březnovou středu obdržela Jiříkova rodina padesát tisíc korun. Ty může využít na rehabilitaci a přestavbě svého domu na bezbariérový.

Částku rodině věnoval nový charitativní spolek Korunka Velké Losiny. Jeho cílem je podporovat nemocné a hendikepované děti či sociálně slabé rodiny, a to zejména na severu Olomouckého kraje. Navazuje na činnost obdobné organizace v Luhačovicích.

„Lázeňská společnost Royal Spa působí více než deset let mimo jiné ve Velkých Losinách. Proto jsme se rozhodli, že naše aktivity propojíme s charitativním projektem, podobně jako v lázních Luhačovice. Vnímáme to tak, že pokud se firmě daří, tak by měla pomáhat druhým,“ řekla Veronika Záhorská, ředitelka Korunky Velké Losiny, Korunky Luhačovice a jednatelka společnosti Lázně Velké Losiny.

Spolek kromě ní založil Karel Mornstein-Zierotin, jeho dcera Karla Morstein-Zierotin a Martina Podstatzka.

I hetmanství spolek vítá

Vznik spolku na severu Olomouckého kraje přivítali také představitelé hejtmanství.

„Činnost charitativních a neziskových organizací se sídlem v Olomouci sem většinou nedosahuje, proto vznik Korunky Velké Losiny velmi vítáme a budeme podporovat,“ řekl náměstek hejtmana Olomouckého kraje Dalibor Horák.

Činnost spolku podporuje také radní Olomouckého kraje Ivo Mareš. Z pozice své profese lékaře poskytne erudované konzultace.

„Některé žádosti o finanční či materiální pomoc, které budou na Korunku přicházet, se totiž budou muset odborně kvalifikovat,“ objasnil Ivo Mareš.

Na letošní rok jsou již naplánovány nejrůznější charitativní projekty, jejichž výtěžky budou uloženy na veřejném účtu Korunky Velké Losiny. V nadcházejících dnech bude spuštěn web www.korunkapomaha.cz, prostřednictvím něhož budou moci lidé žádat o finanční či materiální podporu.