Firmu, která bude zaměstnávat lidi se zdravotním či mentálním hendikepem založila Nataša Strakošová Strakošová ze Šumperka.

Její jméno je především spojeno s vybudováním základní a střední školy Pomněnka, kde se vzdělávají desítky dětí s mentálním a kombinovaným postižením a poruchami autistického spektra.

Škola v Šumperku působí přes dvacet let a se sociální firmou bude úzce spolupracovat.

„Sociální podnik jsme založily s kolegyní a chceme s něm věnovat oblastem zahradnictví a potravinářských služeb. Pro tyto účely jsme zakoupily parcelu v Mitrovicích u Moravičan, kde jsou vhodné podmínky pro pěstování zeleniny v bio kvalitě. Využijeme také školní zahradu,“ vysvětlila Nataša Strakošová Vykydalová.

Ve firmě by mělo najít zpočátku zaměstnání zhruba pět lidí, ale počítá se, že se podnik bude časem rozšiřovat.

ČTĚTE TAKÉ: Firma Pars investuje desítky milionů do moderního vybavení

Cukety, bylinky i sirupy

Zpočátku se plánuje pěstování cuket, červené řepy, dýní a bylinek.

Ve finále se bude jednat o výrobu sirupů, marmelád, chutney i pečených čajů.

„Zásobovat budeme zpočátku naší školní kuchyni, ale výpěstky budeme také nabízet ostatním školám a také veřejnosti na farmářských trzích,“ dodala Nataša Strakošová Vykydalová.

Přímo ve školní jídelně se nyní rozjíždí výroba těstovin, ale sociální firma má již také nasmlouvané objednávky na dodávky obložených baget.

Hodlá také nabízet cateringové služby studené kuchyně pro veřejnost.

ČTĚTE TAKÉ: V Jeseníku vyrábí čokoládu. I s pepřem nebo chilli

Podpora komory i ministra 

Záštitu nad sociální firmou převzala Agrární komora Olomouckého kraje.

„Je výborné, že se na farmářských trzích objeví bio zelenina přímo ze zdejšího regionu, většinou jinak jde o produkty ze vzdálenějších míst,“ konstatovala Lucie Hošková z Agrární komory.

Školu Pomněnka i projekt sociální firmy si přijel prohlédnout i ministr zemědělství Marian Jurečka.

„Jedná se o dobrý nápad, sociální firmy zaměřené na zemědělství v zahraničí velmi dobře fungují. Už i některé naše podniky tohoto typu jsou velmi úspěšné,“ řekl Marian Jurečka.