Poblíž silnice z Tomíkovic do Bukové se leskne vodní hladina. Pluje po ní pár labutí. Náhle se vznesou a záhy s hlučným šplouchnutím přistávají o pár desítek metrů blíže dvojici návštěvníků, kteří vodní plochu obchází po štěrkové cestě.

Na místě desetihektarové nádrže s devíti tůněmi obklopené 270 stromy a keři byly ještě před rokem louky s melioračním kanálem uprostřed. Parcely získalo v rámci pozemkových úprav do vlastnictví město Žulová, které oživilo myšlenku vybudování lokálního biocentra.

„Bylo nám líto tento záměr opustit, navíc když už existovalo stavební povolení,“ řekl starosta Žulové Radek Trsťan.

Zubaři - ilustrační foto
Javorník hledá pediatra. Zubaře má dva, léčit ale nesmí

Město od obce Bernartice odkoupilo všechny náležitosti týkající se stavebního povolení. Poté nechalo vypracovat novou projektovou dokumentaci a koupilo část pozemku od Povodí Odry.

Stavba se podařila uskutečnit díky dotaci z Národního plánu obnovy, kterou jako investor získal Státní pozemkový úřad, pracoviště Jeseník. Práce započaly v dubnu a dokončeny byly v říjnu loňského roku. Celkové náklady dosáhly 27 milionů korun.

S desíti hektary patří nádrž mezi Kaní horou a Rohatcem mezi největší vodní plochy na Jesenicku. Smyslem díla je zadržení vody v krajině, stává se i domovem pro řadu vodních ptáků a dalších druhů živočichů.

Starosta Vápenné Leoš Hannig je souzený v souvislosti s dotacemi na rekonstrukci Latzelovy vily.
Kauza rekonstrukce Latzelovy vily: starosta Vápenné dostal u soudu podmínku

Zároveň nádrž a její okolí objevují výletníci. Procházkou nebo na kole se mohou dostat k altánu u hráze. „Opravdu krásné místo. Ticho, klid jen zpěv ptáků a šplouchající voda,“ napsal v internetové recenzi Pavel Konarik.

V mapách je nádrž nazvaná jako Annínský rybník. Toto pojmenování je ale nesprávné. „Jsme rozhodnuti, že ponese jméno Mojmírův rybník podle zesnulého starosty Bernartic Mojmíra Michálka. Ten s celým projektem začal,“ objasnil Radek Trsťan.