Stavba byla zahájena v dubnu tohoto roku a pro společnost Povodí Moravy představovala investici téměř 7,5 milionu korun. „Jsem velmi rád, že se podařilo obec Mitrovice ochránit. Zdejší obyvatelé totiž mají stále v živé paměti povodeň v roce 1997, kdy v této malé obci spadlo devět domů a 15 hospodářských stavení,“ připomněl ředitel závodu Horní Morava David Fína.

Hrázový systém obepíná zastavěnou část obce v celkové délce jednoho kilometru. Na jeho vybudování bylo potřeba navést za obec asi 10 tisíc krychlových metrů zeminy.

Stavba hrází v Mitrovicích je tak předzvěstí mnohem rozsáhlejších protipovodňových opatření, která Povodí Moravy staví v nedalekých Moravičanech a v Lošticích. V obou obcích při každých vydatnějších srážkách hladiny Moravy a Třebůvky stoupají na povodňové stupně.

Stavba „Třebůvka, Moravičany – hrázování“ zahrnuje vybudování protipovodňové ochrany kolem Moravičan v celkové délce přes dva kilometry. Její součástí bude zemní hráz, 1578 metrů dlouhá a v koruně 3,5 metru široká. Zbývající úsek představuje protipovodňová ochranná zídka, přičemž křížení hráze se silnicí Moravičany – Doubravice zajistí v případě potřeby před velkou vodou mobilní hrazení.

V korytě Třebůvky dále vznikne nový rozdělovací objekt s tabulovou hradicí konstrukcí, který omezí průtok do zástavby Moravičan a rozdělí jej mezi vlastní koryto řeky a odlehčovací rameno. Při povodňových průtocích toto zařízení vodohospodáři uzavřou. Zpětnému vzdutí Moravy do obecní zástavby pak zabrání nový omezovací objekt na Třebůvce.

„Celá protipovodňová ochrana je navržena na hladiny při průtoku stoleté povodně s převýšením 50 centimetrů,“ doplnil Fína.

V Lošticích stavbaři zrekonstruují dosavadní jez, pod ním se pak směrem k dálničnímu mostu rozšíří koryto Třebůvky Úpravy příznivě ovlivní odtokové poměry.

Celkové náklady stavby, která byla zahájena v říjnu 2010 a potrvá do konce letošního roku, dosáhnou zhruba 116 miliónů korun.