Název vesnice se proměňoval. Kdysi to byl Nový Losín nebo Nová Losina, až do druhé světové války se obec jmenovala Neu Ullersdorf, protože byla téměř stoprocentně německá. Po vysídlení německého obyvatelstva se vylidnila, dnes tu žije jen 138 stálých obyvatel, většina domů slouží jako rekreační chalupy.

Radnice sousedního Jindřichova, pod který osada patří, uspořádala k výročí pouť se slavnostní mší, stánky a atrakcemi pro děti. Osada nemá žádné přirozené centrum, a tak se pouťové dění rozdělilo do čtyř míst – ke kostelu, k penzionům Trojkámen a U Rybníka a k hostinci Pod Peklem. Všude se grilovalo, točilo se pivo a prodávalo pouťové zboží. Skupiny lidí promenovaly z jednoho místa na druhé.

„Takové rušno tu nepamatuji za celá desetiletí, co tady bydlíme. Konečně se tu něco děje. I kostel byl při mši úplně plný,“ komentoval rušné pouťové dění obyvatel Nových Losin Luděk Homola.

Velký zájem byl o výstavu historických fotografií obce a kronikářských zápisů. „Taková škoda, že tolik domů muselo padnout, protože je nikdo neužíval. Kdysi to musela být krásná a výstavná vesnice. O záchranu řady domů se postarali alespoň chalupáři,“ řekla návštěvnice pouti Jana Anderlová.