„Zkoušel jsem nové programy naladit. Nepovedlo se mi to. Televizi chytám z Pradědu. Přitom mi před časem naběhlo několik nových hudebních kanálů a dokonce i program, kde je jen teleshopping a různé telefonické soutěže. Poplatek za televizi platit musím jako každý jiný a část veřejnoprávních programů nenaladím," zlobí se Bedřich Kroupa ze Zábřehu.

Lidé, kteří spoléhají na vysílání z Pradědu, si nové televizní programy neužijí. ČT :D ani ČT art odtud totiž nevysílají. V takzvaném multiplexu 1, jehož součástí je i balíček čtyř programů České televize, není volné místo. Televize si proto musela pronajmout část regionálních sítí, které vysílají z jiných stanovišť.

„Jde o multiplex 1a, jehož vysílače v současné době pokrývají osmdesát procent domácností České republiky. Obecně lze říct, že byť multiplex 1a dosahuje pokrytí čtyř z pěti domácností, v příhraničních oblastech je signál horší. To souvisí s tím, že využití vhodných kmitočtů podléhá mezinárodní koordinaci, kterou vyjednává Český telekomunikační úřad," sdělila mluvčí České televize Alžběta Plívová.

Podle mapky pokrytí uveřejněné na webu televize lidé nové programy nenaladí například na Hanušovicku, Staroměstsku nebo v okolí Žulové. Komplikace se ale objevují i na dalších místech.

„Přes digitál nové programy nechytáme vůbec, jedou pouze na regionální síti, takže z vysílače na Pradědu se to nedá chytnout. Zbývá pouze Olomouc, což je i u nás v Mohelnici dost problém," podělila se se svými zkušenostmi Zuzana Drlíková.

Jak tedy nové programy naladit? Dostupné jsou přes satelit, měly by být též v základní nabídce většiny kabelových televizí. Kdo spoléhá na klasické pozemní vysílání, může zkusit anténu nasměrovat na vysílač Olomouc – Slavonín nebo Hřebeček u Svitav. Na Jesenicku signál šíří vysílač Zlatý Chlum.

Dostupnost nových programů by se měla postupně zlepšovat. „Do konce září předloží vedení České televize Radě ČT plán dalšího rozvoje multiplexu 1a, který by měl vést k pětadevadesátiprocentnímu pokrytí do dvou let od zahájení vysílání ČT :D a ČT art," dodala Plívová.