Za vším stojí minulost její rodiny, dávná dědečkova láska i tragédie holocaustu. A také těhotenství Sarah Wildman. Novinářka přijela do Česla loni v říjnu pátrat po osudech ženy, do které se kdysi zamiloval její dědeček. Jako tlumočník a průvodce ji v Praze, Třebíči, Opavě, Krnově a v polských Hlubčicích provázel Pavel Kuča z Krnova.

„Navštěvovali jsme archivy a mluvili s pamětníky. Vzhledem k těhotenství Sarah nás provázela také moje máma, krnovská dětská lékařka. Ta jí navrhla strávit jeden relaxační den v Karlově Studánce. Sarah už viděla ledacos, ale z čistého vzduchu a krásy dřevěné architektury lázní byla doslova nadšená," popsal Pavel Kuča souhru náhod, které přivedly americkou novinářku do Jeseníků a Karlovu Studánku do The New York Times.

Sarah Wildman se samozřejmě byla podívat v hotelu Slezský dům, kde se léčil Václav Havel, a absolvovala koupel v minerálních vodách. Oběd si dala v hotelu v Ludvíkově a dárky pro rodinu nakoupila ve vitrážové manufaktuře ve Vrbně pod Pradědem.

Dědeček Sarah Wildman se narodil v Rakousku, ale jeho milá Valerie Scheftel pocházela z Opavy. Oba studovali medicínu na univerzitě ve Vídni. Oba byli Židé. Promovali ve Vídni roku 1938 jen pár dní před násilným připojením Rakouska k nacistickému Německu. Dědečkovi Sarah se podařilo vyřídit víza do USA, ale jeho milá s ním odjet odmítla. Valerie Scheftel se jako jediná dcera své ovdovělé matky musela vrátit do Opavy, kde její rodina měla obchod na Horním náměstí. Ten jim následně zabavili nacisté.

Sarah Wildman objevila dopisy Valerie Scheftel až po smrti dědečka v jeho pozůstalosti. Korespondence zoufalé Valerie s jejím bývalým přítelem byla tak dojemná, že se americká novinářka rozhodla pátrat v Evropě.

Zjistila, že Valerie i se svou stárnoucí matkou odešla z Opavy do Berlína, kde pečovala o seniory v židovském domově důchodců. Odtud se vydala na svou poslední cestu transportem do Osvětimi. Zde byla zavražděna.