VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový jízdní řád: méně modrých a více žlutých vlaků

Šumpersko/ Jesenicko – V neděli 11. prosince vstoupí v platnost nový jízdní řád na železnici. V našem regionu přinese hned několik změn. Zatímco dálkových vlaků Českých drah ubude, žluté soukromé expresy RegioJet budou jezdit častěji.

22.11.2011 4
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Miroslav Kucej

České dráhy v těchto dnech zveřejnily změny ve vlacích dálkové dopravy, tedy u rychlíků, expresů a spojů Intercity a Eurocity, které objednává a platí stát. Pro cestující ale nejsou moc příznivé. Kvůli úsporám se rozhodlo ministerstvo dopravy neobjednat několik rychlíků i v našem regionu.

Pro cestující ze Šumperska a Jesenicka to bude znamenat méně častější spojení ze Šumperka do Brna i méně dálkových vlaků směrem na Prahu, které zastavují v Zábřehu na Moravě. Naopak cestující z Mohelnice se dočkají nových spojů, když zde budou zastavovat rychlíky z Brna do Šumperka a opačně. Rychlíky do Jeseníku a zpět ale budou i nadále projíždět.

Nejvýrazněji se změna dotkne právě rychlíků spojujících Šumperk s Brnem. Ty po dokončení elektrifikace trati Zábřeh – Šumperk začaly jezdit v pravidelném dvouhodinovém intervalu, který teď ale bude narušen několika omezeními.

Ranní rychlík ze Šumperka do Brna s odjezdem po šesté hodině bude nově jezdit jen v pracovní dny a sobotu. Podobně poslední večerní spoj z Brna, který do Šumperka přijíždí před dvaadvacátou hodinou, pojede jen v pracovní dny a neděli.

Ještě více bude omezena jízda dvou spojů po obědě. Rychlík ze Šumperka do Brna s odjezdem po dvanácté hodině pojede nově pouze v pátek, stejně jako vlak v opačném směru s příjezdem do Šumperka v půl druhé odpoledne.

Špatnou zprávu mají České dráhy i pro lyžaře a turisty. Právě lyžaři velmi oblíbený rychlík z Brna do Jeseníku, který jezdil o víkendech ze Zábřehu v půl deváté ráno a zpět se vracel v půl sedmé večer a byl ideální pro cesty do hor, bude nově jezdit do Jeseníku jen v sobotu a zpět jen v neděli.

„Redukce vychází z nižšího objemu objednávky, kterou v dálkové dopravě určuje ministerstvo dopravy. Snížení se dotkne méně vytížených spojů,“ komentoval pro ČTK rušení vlaků náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu Antonín Blažek.

Také na hlavní trati z Olomouce do Prahy budou mít od poloviny prosince u Českých drah cestující ze Zábřehu méně nabídek. První ranní vlak do Prahy, který odjížděl ze Zábřehu v 5.15 hod. bude jen projíždět. První spoj do hlavního města tak pojede až v 5.40 hod. a do Prahy přijede až těsně před osmou hodinou.

Mnoha cestujícím to zkomplikuje život. „Jezdil jsem do Prahy vlakem, protože je to rychlé a pohodlné, a první ranní spoj jsem používal často, jelikož potřebuji být v osm hodin už na poradě. Po změně jízdního řádu to už nestihnu, takže budu muset jezdit autem,“ postěžoval si Petr Malina, který cestuje často služebně do Prahy.

Poslední spoj z Prahy naopak pojede o hodinu později. Z hlavního města bude vyjíždět až v deset hodin večer a do Zábřehu dorazí krátce před půl jednou v noci. Několik rychlíků také změní trasu a pojedou místo do a z Luhačovic či Veselí nad Moravou jen do Zlína nebo do Starého Města u Uherského Hradiště. Vlak Inetrcity Hutník naopak prodlouží svou trasu a bude jezdit až do a ze Žiliny. Zlínský expres pak bude od prosince Zábřehem v obou směrech opět jen projíždět.

Naopak žluté soukromé expresy RegioJet, které od konce září spojují Prahu přes Olomouc a Ostravu s Havířovem a zastavují i v Zábřehu, od 11. prosince pojedou častěji a nově nabídnou i spojení do Žiliny. RegioJet se tak stane prvním dopravcem ve střední Evropě, který bude provozovat mezinárodní spoje.

Žlutý vlak do Žiliny bude ze Zábřehu odjíždět krátce po půl šesté večer, v opačném směru pak do Zábřehu přijede v půl jedenácté dopoledne.

Kromě prodloužení jednoho páru spojů do Žiliny nabídne RegioJet od 11. prosince také další dva nové spoje na trase Praha – Havířov a zpět. Vlak IC 1009 pojede z Prahy hl. n. ve 13.33 hod. a do Zábřehu přijede v 15.33 hod. V opačném směru pojede vlak IC 1018 ze Zábřehu ve 20.24 hod. a do hlavního města dorazí minutu po půl jedenácté.

RegioJet původně plánoval ještě větší rozšíření počtu spojů, svůj záměr ale přehodnotil. „Další spoje nabídneme od února a na celkový počet devíti vlaků v každém směru se dostaneme během prvního čtvrtletí. Oproti původním předpokladům bude počet spojů narůstat plynule, nikoli skokově.

Důvodem je maximální důraz na kvalitu služeb zákaznického servisu během počáteční fáze rozšiřování provozu, kdy jsou naše vlaky velmi vytížené,“ vysvětlil Aleš Ondrůj, mluvčí společnosti Student Agency, která vlaky RegioJet provozuje.

Změny v jízdních řádech regionální dopravy, tedy u osobních a spěšných vlaků, mají České dráhy zveřejnit během tohoto týdne.

Změny u dálkových vlaků od 11. prosince na Šumpersku a Jesenicku

Trať Praha – Olomouc – Ostrava – Bohumín a zpět

- rychlík 443 Šírava z Humenného do Prahy bude Zábřehem jen projíždět, první ranní spoj do Prahy tak bude až expres 402 Silesia s odjezdem ze Zábřehu v 5.40 hod.
- expres Hutník pojede nově až do a ze Žiliny
- místo vlaků Intercity Ostravan do a z Bohumína pojede expres Silesia, který pojede až do a z Krakova
- Zlínský expres bude Zábřehem opět jen projíždět
- rychlík s příjezdem do Zábřehu ve 12.36 hod. pojede nově z Luhačovic místo ze Vsetína
- rychlík s příjezdem do Zábřehu ve 14.46 hod. pojede nově jen z Otrokovic místo z Luhačovic
- rychlík s odjezdem ze Zábřehu v 7.21 hod. pojede nově do Zlína středu místo do Vsetína
- expres Leoš Janáček pojede jen do Žiliny místo do Zvolena
- rychlík s odjezdem ze Zábřehu v 17.21 hod. pojede nově jen do Starého Města u Uherského Hradiště, místo do Veselí nad Moravou

Trať Brno – Šumperk/Jeseník a zpět

- rychlíky Brno – Šumperk a opačně nově zastavují i v Mohelnici
- rychlík 932 Šumperk (odj. 6.13) – Brno pojede jen v pracovní dny a v sobotu
- rychlík 934 Šumperk (odj. 12.20) – Brno pojede jen v pátek
- rychlík 933 Brno – Šumperk (příj. 13.39) pojede jen v pátek
- rychlík 937 Brno – Šumperk (příj. 21.41) pojede jen v pracovní dny a v neděli
- rychlík 1402 Brno – Zábřeh (odj. 8.33) – Jeseník (příj. 10.08) pojede jen v sobotu
- rychlík 1403 Jeseník (odj. 16.55) – Zábřeh (18.28 – 18.36) – Brno pojede jen v neděli

Autor: Michal Krestýn

22.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kdo bude zastupovat Olomoucký kraj ve Sněmovně
12

Toto jsou vaši noví poslanci z Olomouckého kraje

Sofie Drinková, 12. 10. 2017, Bruntál 
20

Nově narozená miminka na Šumpersku a Jesenicku, 42. týden 2017

AKTUALIZOVÁNO

Sever kraje ovládl Babiš a Okamura, třetí jsou komunisté

Drtivé vítězství hnutí ANO, výrazný úspěch SPD Tomia Okamury. Tak vypadají výsledky voleb do Poslanecké sněmovny na Šumpersku a Jesenicku. Po čtyřech letech bude mít region svého poslance.

Jak volila velká města v Olomouckém kraji? Na bedně se liší

Zatímco hnutí ANO jednoznačně triumfovalo i ve všech velkých městech Olomouckého kraje, na dalších příčkách už jsou mezi hlavními centry regionu rozdíly.

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

ANKETA / Slavíte, nebo zapíjíte děsivou realitu? Jak vás potěšily, či zklamaly výsledky voleb do Poslanecké sněmovny? Hlasujte v naší anketě.

Zase o gól, Draci těsně prohráli i ve Valašském Meziříčí

Také druhé utkání předposledního říjnového týdne skončilo pro šumperské hokejisty neúspěchem. A stejně jako ve středu na opavském ledě i v sobotu ve Valašském Meziříčí z toho byla těsná prohra 3:2.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení