Tuto neděli začne platit nový jízdní řád Českých drah. Cestující ze Šumperska a Jesenicka se dočkají několika změn.

V Zábřehu na Moravě bude od neděle zastavovat více vlaků vyšší kategorie Eurocity z Prahy do Olomouce, Ostravy a slovenské Žiliny.

„Je to super. Zatím jezdily po většinu dne jenom rychlíky ve dvouhodinových intervalech, takhle pojede vlak z Prahy k nám každou hodinu. Vlaky Eurocity jsou navíc proti rychlíkům daleko pohodlnější a jedou kratší dobu,“ přivítal tuto změnu student Petr Vlasák, který dojíždí do Prahy do školy.

Pár novinek

České dráhy také zavedou v pracovní dny jeden pár nových vlaků na Jesenicku mezi Vidnavou a Javorníkem. Ty pojedou po sedmé hodině ráno a využijí je hlavně školáci. V zimní a letní turistické sezoně pak bude z Jeseníku odjíždět denně před desátou hodinou nový vlak na Ramzovou.

Některé spoje budou naopak zrušeny. To se týká například půlnočního páru spojů mezi Šumperkem a Zábřehem, které jezdily o víkendech. Zábřeh také přijde o noční spojení se Slovenskem. To zajišťoval rychlík Šírava, který v Zábřehu zastavoval půl hodiny po půlnoci. Teď bude přímý vlak na Slovensko Zábřehem jen projíždět.

„To nechápu. Přitom to byl ideální spoj pro cesty například do Tater nebo na východní Slovensko. Využívali jej i lidé, kteří se potřebovali dostat pozdě večer domů z Prahy. Teď bude poslední vlak z Prahy do Zábřeha odjíždět už po deváté hodině, což mi přijde zbytečně brzo. Jel jsem ním mnohokrát a rozhodně se nedá říct, že by z něj v Zábřehu nikdo nevystupoval,“ kritizuje nezastavování nočního vlaku cestující Roman Mrázek ze Šumperka.

Cestujícím se také nelíbí, že podle nového jízdního řádu nebudou mít některé vlaky v Zábřehu přípoje do a ze Šumperka. „Vlak Eurocity z Prahy například přijede do Zábřeha ve 14.25 hodin, ale přípoj do Šumperka odjíždí o dvě minuty dříve. O dvě hodiny později ujede vlak do Šumperka přípoji z Prahy dokonce o jedinou minutu!“ dodal naštvaně Mrázek.

České dráhy ale kritiku odmítají. „Na jednokolejné trati mezi Zábřehem a Šumperkem projede mezi čtvrtou ráno a půlnoci na sedmdesát spojů. Vzhledem k tak husté dopravě je nutné křižování v Postřelmově.

Kdybychom jeden vlak posunuli, zpozdili bychom protijedoucí spoj, který je zase přípojný na další vlaky. Snahou je především zajištění přípojů v regionální dopravě, a to ráno s přestupem na vlaky směr Olomouc a rychlíky do Prahy a odpoledne naopak. Odjezdy vlaků regionální dopravy vycházejí z požadavku kraje jako objednatele, a ten klade v tomto případě důraz na přípoje pro obsluhu regionu,“ vysvětlil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Jízdní řád je i na internetu

Nový jízdní řád si zájemci mohou letos poprvé zdarma stáhnout z internetových stránek Českých drah www.cd.cz. K dispozici je také v knižní podobě v pokladnách železničních stanic za sedmdesát korun.

Se změnou jízdního řádu se změní také ceny některých druhů jízdenek. V průměru České dráhy podraží o sedm a půl procenta. Nejčastěji využívané obyčejné a zákaznické jízdenky zdraží vždy o dvě koruny, bez ohledu na to, kolik kilometrů cestující ujede. Při nákupu v automatech nebo při placení prostřednictvím elektronické peněženky na slevové zákaznické In-kartě naopak cestující několik procent ušetří.

Jak se mění ceny jízdenek

Obyčejné jízdné.
Podraží o dvě koruny, bez ohledu na to, kolik kilometrů cestující ujede.

Zákaznické jízdné.
Bude vyšší o dvě koruny u skupinových, zpátečních, týdenních, měsíčních a čtvrtletních jízdenek.

Zákaznická In–karta Rail Plus a zákaznická In–senior karta.
Karta platná tři roky přijde na 990 korun, dosud stála 600 korun.

Žákovské jízdné.
Pro děti do patnácti let se nemění. Pro mladé od 15 do 26 let bude sleva 45 procent, dosud byla 55 procent.

Kilometrická banka.
Cena za dva tisíce předplacených kilometrů se zvedne z 1800 na 2000 korun.

REGIOnet.
Regionální jízdenka na celý den pro vybraný kraj zdraží ze 130 na 150 korun.

SONE+.
Cena víkendové jízdenky pro osobní a spěšné vlaky stoupne ze 130 na 150 korun, pro všechny druhy vlaků ze 440 na 450 korun.

Místenky.
Běžné místenky zlevní z 86 na 70 korun.

Další
Zlevní nákup po telefonu. Dráhy ruší poplatek 100 korun za nákup jízdenky tímto způsobem. Přibudou slevy za nákup přes internet, telefon a v automatech na nádražích. Tyto jízdenky budou o tři procenta levnější.