„V oblasti vysokovýkonných laserů je náš nový MLS vysokovýkonný laser M8 absolutní špičkou. Vyniká svoji vysokou energií, díky čemuž výrazně zkracuje dobu aplikace u řady případů a tím i celkovou délku rehabilitace. Navíc jako jeden z mála umožňuje aplikaci na kov. To znamená, že s ním můžeme ošetřovat i pacienty po endoprotézách či osteosyntézách,“ přiblížila primářka rehabilitačního oddělení Nemocnice Šumperk Jitka Krejčí. Aplikace léčby laserem je bezpečná, rychlá a hlavně zcela bezbolestná.

Nový vysokovýkonný laser bude mít na rehabilitačním oddělení Nemocnice Šumperk široké využití. Pomáhá totiž v léčbě rozsáhlého spektra bolestivých stavů, a to prakticky kdekoliv v pohybovém aparátu. Přístroj se osvědčil při hojení pooperačních i poúrazových stavů, pomáhá v léčbě bércových vředů, zánětů a otoků. A umí ulevit i od bolesti.

„Urychluje a zkvalitňuje obnovu poškozených tkání. Stimuluje tvorbu kolagenu, čehož využíváme zejména při hojení jizev. Dokáže urychlit regeneraci lymfatických cest, díky čemuž dochází k rychlému odstranění otoku. Má tedy hloubkově hojivý a analgetický efekt. K odeznění bolesti, zánětu a otoku dochází často již po prvních aplikacích. Na rehabilitačním oddělení ale doporučujeme pět až deset aplikací, aby byl efekt dlouhodobý,“ vysvětlila primářka Krejčí.

MLS laserovou terapii používají zdejší odborníci díky vysokému protizánětlivému efektu laseru také u pacientů s postižením plic pneumonií způsobenou virem covid – 19, a to často ještě v akutním stádiu.

„Velmi úzce spolupracujeme s oddělením ARO. Jsme tak schopni ošetřit i akutní pacienty v těžkém stavu, kteří jsou napojeni na dýchací přístroje. Ale neméně úspěšný je laser i u ošetření postcovidových dechových potíží. A zatímco dříve jsme terapii doporučovali nejpozději do tří měsíců od prodělání nemoci, nyní se celkem slibně ukazuje, že dokáže pomoci pacientům s chronickými obtížemi i s delším časovým odstupem,“ dodala šéfka rehabilitačního pracoviště Jitka Krejčí.

Součástí nového laseru je robotická hlavice a ruční aplikátor. Díky přístrojové novince navíc rehabilitační pracoviště brzy nabídne i nové metody léčby například v oblasti akupunktury nebo ošetření dosud obtížně ovlivnitelných diagnóz.