Od Sametové revoluce se jejich počet takřka zdvojnásobil – z necelých dvou tisíc na téměř tři a půl tisíce. „Raketový nárůst obyvatel se zpomalil, ale každým rokem máme přibližně o čtyřicet občanů víc. Hodně se tady staví, stěhují se sem mladé rodiny, podnikatelé i lépe situovaní lidé. Neustále se někdo chodí ptát na pozemky a my pořád připravujeme další. Stále máme kolem stovky parcel k výstavbě," říká starosta Nového Malína Josef Minář (KDU-ČSL).
Jak dopadly parlamentní volby
v roce 2010ODS 16,83 % a 22,79 %
ČSSD 24,39 % a 17,21 %
(první údaj je okres Šumperk, druhý Nový Malín)
Ve všední den dopoledne panuje v centru Nového Malína ospalý klid. Skupinky lidí bez práce s lahvovým pivem v ruce posedávající před obchodem – známý obrázek z mnoha obcí v regionu s vysokou nezaměstnaností – tady neuvidíte. Blízkost sousedního Šumperka a dobrá dopravní obslužnost znamenají dobrou šanci najít práci.
Další nezanedbatelnou část lidí zaměstnává přímo obec. Její společnosti Malínská provozní dává trvale práci pětatřiceti místním, v hlavní stavební sezoně pro ni pracuje i více než stovka lidí. Neuklízejí jen obec jako jinde, postavili třeba cyklostezky a opravili obecní budovy.
Nový Malín je raritou i na politické mapě. Zatímco na severu kraje s převahou vítězí sociální demokraté, tady museli v minulých parlamentních volbách skousnout porážku od občanských demokratů.
Zatímco na celém Šumpersku získala ČSSD o sedm a půl procenta více hlasů než ODS, v Novém Malíně byl poměr opačný. ODS tady vyhrála také o pět a půl procenta.
Na návsi u kostela právě zastavuje autobus. Mladá žena, která z něj vystupuje, říká, že byla z výsledků minulých voleb velmi překvapená. „Faktem je, že je tady hodně přistěhovalců. Staví se tady mnoho nových domů a jde o lidi s vyššími příjmy, takže je možné, že právě to má vliv na úspěch ODS u nás," říká Lenka Divišová.
K letošním volbám půjde, kandidáta prý ale ještě vybraného nemá. „Jsem stále na vážkách," dodává. A může ODS svůj výsledek letos zopakovat? „Nevím, ale v Novém Malíně je možné všechno, takže asi ano," směje se mladá žena.
Opačného názoru je Dana Svozilová, kterou jsme zastihli před obchodem. „Nevím, čím to, že tady ODS měla minule takový úspěch, ale myslím si, že po všech těch průšvizích, které nadělala, už podobný výsledek zopakovat nemůže," míní.
Důchodkyně Eva Navrátilová k volbám nepůjde. Názor má jasný: „Nikdo se mi nelíbí a zloděje volit nebudu!"
Ze současné politické scény je znechucená. „Čím víc se politici mění, tím víc kradou, protože si musejí nakrást i ti noví. K důchodu nám chtějí přidat třicet korun a sami si přidávají mnohem víc. Za těch třicet korun si nic nekoupím, přitom když jdu k doktorovi, musím platit, v lékárně musím platit, v nemocnici taky. Takže nemá cenu se rozčilovat a chodit k volbám, protože nám důchodcům a chudým lidem nikdo z nich nepomůže," říká zklamaně.
Starosta Josef Minář vidí úspěch pravice ve své obci právě v tom, že je zde nízká nezaměstnanost. „Obecně levice vítězí tam, kde lidé nemají práci. A zaměstnat místní se snažíme i my na obci, proto máme obecní společnost. Snažíme se tak lidem pomoci, pak nejsou v takové depresi," vysvětluje starosta, který je ve vedení Nového Malína už od Sametové revoluce, a je tak nejdéle sloužícím starostou v regionu.
Přitom v komunálních volbách v Novém Malíně nemají občanští demokraté zdaleka tak silnou pozici. V minulých volbách skončili až na čtvrtém místě a předstihly je i dvě kandidátky nestraníků. V patnáctičlenném zastupitelstvu tak mají jen dvě křesla. V parlamentních volbách v Novém Malíně ale zvítězili jak v roce 2006, tak o čtyři roky později.