V sezoně zaměstnává včetně několika úředníků na radnici kolem devadesáti lidí. Ekonomiku obce drží obecní společnost Provozní Nový Malín, která má 28 stálých zaměstnanců. Její loňský obrat byl 47 milionů korun. Letos by měl být obdobný.

Všechny zakázky, kde je to možné, dává obec své firmě a výrazně tím ušetří. Dostává se až na polovinu rozpočtových cen velkých firem. Sama si provozuje kanalizaci, vodovod, internet. Navíc staví například inženýrské sítě pro jiné obce. Nabízí dopravu a různé drobné řemeslné práce včetně dláždění. A protože má zaučené šikovné dlaždiče - vesměs jde o ženy, nové obecní komunikace neasfaltuje, ale dláždí. Znamená to práci pro místní lidi. Smysl obecního podnikání je totiž zcela jiný než u soukromé firmy.

„Cílem není v prvé řadě vytvořit zisk, ale umožnit lidem, zejména těm nejpotřebnějším, aby si vydělali a nebyli závislí na státu. Sociální hledisko je na prvním místě. Proto na sezonu bereme zásadně lidi z úřadu práce - ty šikovné, které jsme si zaučili, opakovaně, i když už na ně v tom případě nedostaneme od úřadu dotaci. A když si lidi vybíráme, přednost dostanou ti, kdo živí rodinu,“ vysvětluje starosta obce Josef Minář (KDU-ČSL).

O práci se na místní radnici uchází denně kolem pěti lidí. Vědí, že budou slušně zaplaceni. I ti s nejmenší kvalifikací na pomocné práce berou čtrnáct tisíc měsíčně plus prémie v hodnotě nejméně jednoho platu navíc.

„Když budou mít lidé práci v místě, nebudou odcházet a vesnice se nebudou vylidňovat. Je to významný stabilizační faktor,“ uvažuje starosta..

Podnikání v Novém Malíně funguje na systému většinou desetičlenných jednotek. Momentálně pracují na pěti místech: na nových sociálkách v základní škole, na budování sběrného dvora, na přístavbě mateřské školy a na budování inženýrských sítí pro 67 rodinných domů v lokalitě U poldru. Poslední parta stříhá stromy a vyhrabuje obecní trávníky. Každá skupina má parťáka, práci ale každý den ráno rozděluje starosta osobně.

V roce 1991 měl Nový Malín 1959 obyvatel, na konci loňského roku tu žilo 3135 lidí. Je to dáno přílivem přistěhovalců, kteří si tu staví rodinné domy. Mimo jiné to pro obec znamená zvýšení příjmu z daní proti roku 2000 o osm milionů ročně. Obec je schopna ročně připravit nejméně dvacet zasíťovaných pozemků. Zásadně je nevykupuje - pozemky kupují stavebníci od soukromníků, obec na nich jen buduje a pak prodává sítě - za 250 tisíc korun na stavební místo.

Obecní majetek Nového Malína má dnes hodnotu půl miliardy. Co bude, až v obci investiční výstavba skončí a všechny obecní budovy, kostely a cesty budou opraveny?

„Ještě nějakou dobu to vydrží. Budeme dál nabízet práce pro jiné investory. Máme pět bagrů, deset nákladních aut a k nim vyškolené, šikovné lidi. A budeme vytvářet další pracovní příležitosti. Musí to být něco, co vyžaduje ruční práci, tudíž zaměstnání pro hodně lidí,“ říká Josef Minář a dodává: „Uvažujeme o podnikání v zemědělství. V marketech zásadně kupuji jen české výrobky. Čerti mě berou, když vidím zeleninu nebo jablka dovezené z Holandska. Proč bychom totéž nemohli pěstovat u nás?

Josef Minář: starosta, manažer i stavbyvedoucí v jedné osobě

Starosta Nového Malína Josef Minář má pracovní den rozdělen na několik sektorů - je totiž nejen starostou, ale i manažerem obecní společnosti Provozní Nový Malín, která nemá žádného ředitele, přitom dělá obrat kolem 47 milionů ročně. Je také odpovědným správcem obecního vodovodu a předsedou Místní akční skupiny Šumperský venkov. To vše za jeden starostovský plat.

Vstává v šest a ve tři čtvrtě na sedm v Provozní rozděluje práci.

„To mi trvá tak hodinu, dvě, pak jdu domů a vyřizuji mobilem různé organizační věci. Na radnici bych na to neměl klid. V deset vyrážím na různé úřady, všechno vyřizuji raději sám, protože za ty roky už vím, jak kde jednat, na koho se obrátit. Po obědě obcházím všechny stavby a pracoviště v terénu. Nikdy nikdo neví, kde se objevím, osobní dohled je důležitý,“ popisuje svůj den Josef Minář.

Teprve kolem druhé přichází na radnici, kde úřaduje do čtyř nebo do šesti hodin odpoledne.

Podobné nasazení provozuje už dvacet let. Po prvních volbách v roce 1990 byl rok a půl zástupcem starosty, pak už byl vždycky hlavou obce zvolenou za lidovce. Je mu 64 let, mohl by už být v důchodu.

„Loni jsem už vážně uvažoval, že skončím, předám starostovské žezlo a zůstanu jen v pozici manažera Provozní. Byl bych rád, kdyby to už na radnici fungovalo beze mě. Ale přesvědčili mě, abych ještě zůstal. Výhledově bych to žezlo nejraději předal svému místostarostovi Petru Vintrochovi,“ říká Josef Minář.

Zdůrazňuje, že starosta obce ze všeho nejvíc potřebuje organizační schopnosti. Josef Minář je má a díky tomu vypadá Nový Malín, jak vypadá, a dává práci tolika lidem.

„Mimořádně důležité je také dotáhnout věci do konce. Když už se přijme nějaké rozhodnutí, tak od něj neutéct,“ připomíná Minář.

Třetí velmi důležitou věcí je podle něj umět si vybrat ty správné lidi a vytvořit jim dobré prostředí.

„Když lidé nepracují ve stresu a vědí, že dělají dobrou věc, odvedou mnohonásobně lepší výkon. To je moje letitá zkušenost A lépe také pracují, když je to pro vlastní obec. Proto nejraději zaměstnávám místní lidi,“ uzavírá starosta Nového Malína Josef Minář.