Externí klinický audit se koná každých pět let. Je zákonnou podmínkou pro provoz každého zdroje jako je rentgen. Ambulance na Jesenické poliklinice v auditu obstála velmi dobře.

„Mám z toho velkou radost. Tento audit jen potvrdil, že naše pracoviště je opravdu jedním z nejmodernějších a nejkvalitnějších v rámci celé republiky," uvedl majitel objektu i rentgenu Milan Plesar.

Stačilo pouhých několik hodin a situace se dramaticky změnila. 13. října ráno v patře nad rentgenovým pracovištěm havaroval vodovodní ventil. Tekoucí voda vytopila většinu místností rentgenového pracoviště. Poškodila antistatickou podlahu, stavební části, elektrorozvody, osvětlení i softwarové vybavení. Voda a spadené stropní podhledy zničily i samotný rentgenový přístroj.

„Vzniklá škoda se počítá na horní miliony korun, její konečná výše bude známá, až událost uzavřou pojišťovny. Škoda vznikla nejen na rentgenu a příslušenství, ale také na budově. Byly vytopeny další prostory, čekárny, část bistra, chodby. Je to strašně nepříjemná událost,“ posteskl si Milan Plesar.

Od 2. března do 13. října rentgenové pracoviště v Jesenické poliklinice obsloužilo dva tisíce pacientů. Kdy bude znovu v provozu, není jasné.

„Lidem se velmi omlouváme, zvykli si k nám chodit a nyní nemohou. Není to ale naše vina. Je to natolik zásadní škoda, že sanace bude dle mého názoru trvat dlouho,“ dodal Milan Plesar.

Na Jesenicku aktuálně funguje jediný rentgen, a to v místní nemocnici. Kromě necelých čtyřiceti tisíc místních lidí rentgen využívají také turisté a návštěvníci regionu. Během letní i zimní sezony řeší zdravotníci řadu jejich úrazů.