Oproti svému předchůdci Janu Jedličkovi má však výhodu: zázemí v podobě silné skupiny Agel, která nemocnici v Jeseníku před měsícem koupila.

„Největší problém vidím s personálními záležitostmi. Když máte peníze, jakýkoli přístroj koupíte do druhého dne. Ale získat kvalitní atestované lékaře, to je problém vždy a všude," říká Vítězslav Vavroušek pro Šumperský a jesenický deník.

Prošel jste několika nemocnicemi. V jakém byla ve srovnání s nimi ta jesenická stavu?
Když jsem začínal v roce 1992 jako ředitel ve Šternberku, vypadala tamní nemocnice zhruba stejně. Výchozí pozice obou byla stejná, ale ve Šternberku se dařilo z nejrůznějších zdrojů nemocnici rekonstruovat. I nemocnice Agelu z hlediska investic a spektra činností poskočily na jinou úroveň. Ale pokud se v Jeseníku podaří udržet zaměstnance a přivést k nim další, je otázka relativně krátké doby, než se zdejší nemocnice dostane na standardní úroveň.

Jak chcete na Jesenicko získat lékaře a sestry? Minulé vedení nemocnice upozorňovalo na problém uplatnění vysokoškolsky vzdělaného partnera takového člověka.
Pokud by byli oba partneři z oboru zdravotnictví, z devětadevadesáti procent by nebyl problém přijmout je oba. Důležité je, abychom podali dostatečně atraktivní nabídku. Můžeme využít i nestandardní metody. Holding Agel v rámci svých nemocnic může na určitou dobu poskytnout personální výpomoc. Tuto dobu musíme využít k tomu, aby Jesenická nemocnice personálně posílila standardními metodami.

Plánujete například zvyšovat mzdy?
Naši předchůdci zvýšili mzdy k lednu tohoto roku. Personální odbor Agelu analyzuje, zda se mzdy tímto relativně velkým zvýšením již dostaly na úroveň holdingu. Pokud by tomu tak nebylo, budeme muset najít zdroje, jak toho dosáhnout.

Desítky milionů na fasády, další na vnitřek

Které urgentních investice a havarijních stavy budete muset řešit nejdříve?
Odešla filtrační čistička vody do dialýzy, ta už se řeší, vyžádá si částku do milionu korun. Dále odešly některé zdravotnické technologie v řádu statisíců. Čeká nás investice do nové rentgenky, ta se pohybuje až v řádu milionů podle typu. Zjistili jsme, že nejsme schopni komunikovat v rámci IT, na dovybavení těmito technologiemi půjde skoro milionová investice. Největší problém ale vidím s personálními záležitostmi. Když máte peníze, jakýkoli přístroj koupíte do druhého dne. Ale získat kvalitní atestované lékaře, to je problém vždy a všude.

Nemocnice je podinvestovaná dlouhodobě. V jakých řádech se budou pohybovat nutné investice, aby se dostala na standardní úroveň?
Podle mého názoru je třeba rekonstruovat pláště budov, to bude investice v řádu nejméně čtyřiceti milionů korun. Pak je třeba najít minimálně stejnou částku na vnitřní rekonstrukce a dovybavení technologiemi. Velmi bych si přál, aby byla do této sumy zahrnuta i rekonstrukce operačního sálu. Pokud jsou sály klimatizované a panuje tam určitý stupeň čistoty, je možné v nich vykonávat širší spektrum chirurgických a ortopedických výkonů. Tyto investice lze řešit za provozu. Zdroje existují na různých ministerstvech, je možné jednat s hejtmanem, myslím, že nebude nemožné na finance dosáhnout. Vím, že předchůdci tyto instituce oslovovali a nedopadlo to dobře, nicméně už nastal čas to zopakovat.

Opravená LDN s větším komfortem

V jakém stádiu je rekonstrukce oddělení léčebny dlouhodobě nemocných?
Tuto věc jsme zdědili. Projekt nebyl zcela dokonale vypracován, ale díky našim expertům z centra Agelu se podařilo většinu problémů vyřešit rychle, takže lhůty stanovené smlouvou nebyly překročeny. I když to bude stát asi trochu víc peněz, než bylo původně plánované. Do dvou měsíců by se první pacienti LDN mohli postupně začít stěhovat do rekonstruovaných prostor. Kapacita LDN zůstane původní, ale díky zdvojnásobení plochy se výrazně se zlepší komfort pro klienty i personál.

Předchozí majitelé uvažovali o uzavření některých oddělení z ekonomických důvodů. Nemusí se pacienti obávat redukce rozsahu péče?
Z hlediska akreditací, smluv či dotačních titulů by nemocnice měla obsahovat minimálně čtyři základní obory. Jakmile je nemá, všechny vyjednávací pozice vůči těmto orgánům se dosti komplikují. U většiny z těchto oborů nepatří ekonomická bilance v řadě nemocnic k nejlepším. Je třeba rozšířit spektrum služeb, aby se ekonomika stabilizovala. Rušit oddělení z ekonomických důvodů rozhodně v úmyslu nemáme. Ze zkušenosti vím, že se ztráty dají kompenzovat, ale musí být čím.

Vítězslav VavroušekPochází ze Šternberku, vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci.

Od roku 1981 působil jako lékař, mezi lety 1992 až 2007 řídil šternberskou nemocnici.

V letech 2000 až 2004 byl zastupitelem Olomouckého kraje, mezi lety 2002 až 2008 byl senátorem za oblast Šternberska, Uničovska, Litovelska, Mohelnicka a Zábřežska.

V prosinci 2010 se stal náměstkem pro zdravotní péči ministra zdravotnictví Leoše Hegera, o dva roky později se ucházel o místo ředitele Fakultní nemocnice Olomouc.

V únoru 2016 byl holdingem Agel jmenován ředitelem Jesenické nemocnice. Je mu šedesát let.