VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O hroby slavných na Šumpersku a Jesenicku pečují města i soukromníci

Hroby bohatých průmyslníků, učenců i odbojářů skrývají hřbitovy na Šumpersku a Jesenicku. O místa posledního odpočinku významných lidí pečují samosprávy, ale i jednotlivci či soukromé firmy.

2.11.2017
SDÍLEJ:

Karl Chiari (1849 – 1912), ŠumperkPrůmyslník a politik žijící v Šumperku. Řídil zde textilní továrnu rodu Oberleithnerů. Patřil mu i hanušovický pivovar. Hrobka jeho rodu na šumperském hřbitově vyniká zachovalou mozaikou v kopuli.Foto: Deník / Redakce

Prostranství u hlavní brány šumperského hřbitova je jakousi posmrtnou galerií nejvýznamnějších šumperských rodů.

Honosné hroby zde mají například Karl Chiari nebo Eduard Oberleithner.

Tito podnikatelé a poslanci patřili v druhé polovině 19. století k městské smetánce.

Významní šumperští měšťané byli příslušníky německé národnosti, jíž se po roce 1945 týkal odsun. Přesto jsou některé hroby stále udržované.

„Některé jsou města, některé soukromých osob. Záleží vždycky hrob od hrobu,“ poznamenala Jana Kozáková ze správy hřbitova.

Na hřbitově v Zábřehu jsou pochování dva významní odbojáři: Jan Háječek a Jaroslav Tůma. O místo jejich posledního odpočinku se stará místní samospráva. „Nedávno zde byl například vyměněn poškozený sokl,“ řekla mluvčí města Zábřehu Lucie Mahdalová.

Nejznámější jesenický rodák Vincenz Priessnitz odpočívá s manželkou Žofií a dcerou Karolínou v kapli nedaleko lázní, které založil. Objekt patří lázním, které o něj i pečují.

„Kaple má svého správce, který se o ni stará, uklízí ji a pořádá v ní prohlídky,“ shrnula Renata Frančáková z Priessnitzových léčebných lázní.

Některé hroby slavných

Rudolf Dvořák (1861 – 1919), Zábřeh
Od roku 1908 byl druhým ředitelem gymnázia v Zábřehu. Je autorem pětisvazkových Dějin Moravy, v Zábřehu publikoval dějepisné učebnice pro studenty gymnázií. Zemřel na nákazu tyfem. Jeho náhrobek patří na zábřežském hřbitově k nejvýpravnějším

Rudolf Dvořák (1861-1919), Zábřeh. Od roku 1908 byl druhým ředitelem gymnázia v Zábřehu. Je autorem pětisvazkových Dějin Moravy, v Zábřehu publikoval dějepisné učebnice pro studenty gymnázií. Zemřel na nákazu tyfem.

Vincenz Priessnitz (1799 – 1851), Jeseník
Nejslavnější jesenický rodák, zakladatel moderní vodoléčby a zdejších lázní. Prosazoval léčbu prací, čerstvým vzduchem a čistou vodou. Léčbu u něj podstoupila řada známých osobností, například Nikolaj Vasilijevič Gogol. Je autorem řady léčebných terapií, pojmenován je po něm například Priessnitzův obklad. O jeho životě a díle bylo napsáno přes čtyři sta knih. Jeho odkaz je živý rovněž v německojazyčném prostředí. Je pohřben v kapli na lázeňském vrchu spolu s manželkou Žofií a dcerou Karolínou

Vincenz Priessnitz (1799–1851), Jeseník. Nejslavnější jesenický rodák, zakladatel moderní vodoléčby a zdejších lázní. Je pohřben v kapli na lázeňském vrchu spolu s manželkou Žofií a dcerou Karolínou.

Jan Háječek (1912 – 1944) a Jaroslav Tůma (1919 – 1944), Zábřeh
Jan Háječek i Jaroslav Tůma se za druhé světové války zapojili do ilegální organizace Národní sdružení československých vlastenců. Po prozrazení organizace v roce 1944 unikli zatčení a skrývali se. Jan Háječek se stal velitelem partyzánů v lokalitě Drozdovská Pila. V září 1944 skupinu obklíčilo protipartyzánské komando, Jan Háječek při ústupu padl. Jaroslav Tůma byl zastaven hlídkou gestapa. Při přestřelce se Tůma sám zastřelil. Společný hrob mají na zábřežském hřbitově

Jan Háječek (1912–1944) a Jaroslav Tůma (1919–1944), ZábřehJan Háječek i Jaroslav Tůma se za druhé světové války zapojili do ilegální organizace Národní sdružení československých vlastenců. Po prozrazení organizace v roce 1944 unikli zatčení a skrývali se

Karl Chiari (1849 – 1912), Šumperk
Průmyslník a politik žijící v Šumperku. Řídil zde textilní továrnu rodu Oberleithnerů. Ve městě vystavěl jeden z nejhonosnějších paláců, takzvaný Pavlínin dvůr, dnes sídlo muzea. Patřil mu i hanušovický pivovar. Čtrnáct let byl poslancem říšské rady, v roce 1908 byl povýšen do šlechtického stavu. Zemřel při honu ve Vysokých Taurách. Hrobka jeho rodu na šumperském hřbitově vyniká zachovalou mozaikou v kopuli

Karl Chiari (1849 – 1912), Šumperk. Průmyslník a politik žijící v Šumperku. Řídil zde textilní továrnu rodu Oberleithnerů. Patřil mu i hanušovický pivovar.  Hrobka jeho rodu na šumperském hřbitově vyniká zachovalou mozaikou v kopuli.

Eduard Oberleithner (1813 – 1892), Šumperk
Od mládí pracoval v manufaktuře svého otce, po jeho smrti převzal vedení rodinné firmy. Spolu s bratrem založili mechanickou přádelnu v Hanušovicích. Technickým rozvojem a kvalitou se podnik stal jedním z nejvýznamnějších plátenických závodů v rakouské monarchii. Za vynikající výsledky byl v roce 1873 povýšen do šlechtického stavu. Byl rovněž poslancem Říšské rady a Moravského zemského sněmu

Eduard Oberleithner (1813 – 1892), Šumperk. Spolu s bratrem založili mechanickou přádelnu v Hanušovicích. Technickým rozvojem a kvalitou se podnik stal jedním z nejvýznamnějších plátenických závodů v rakouské monarchii.

Autor: Petr Krňávek

2.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 15 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník/ce - specialista. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní místo je vhodné i pro absolventy., Pracovní náplň:, - běžná administrativní agenda, - komunikace se státními institucemi, - zakládání získaných informací do systému, - zpracovávání dat, apod., - pevná pracovní doba 8.00 - 16.00, Požadavky:, - min. vyšší odborné vzdělání právního/ekonomického směru, - vysoké pracovní nasazení, samostatný a aktivní přístup, schopnost rychlého učení a uplatnění poznatků v praxi, - schopnost týmové spolupráce, - psaní hmatovou metodou výhoda, Nabízíme:, - spolupráci podpořenou zázemím renomovaného EÚ, - odpovídající finanční ohodnocení Práce v rámci příjemného kolektivu, - pracovní benefity (stravenky, příspěvek na spoření, životní pojištění, příspěvek na dovolenou až do výše 20.000 Kč, příspěvky na sport, kulturu a zdraví, apod.), - prodloužení pracovní smlouvy, Kontakt: e-mailem.. Pracoviště: Kubis marcel, mgr. - soudní exekutor, Masarykovo náměstí, č.p. 44, 789 01 Zábřeh. Informace: Petra Syřenová, .

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 200 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Třídič/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce: Vikýřovická č.p. 402, 787 01 Šumperk. , Druh práce: práce v hale, třídění sběrového papíru nebo plastu + pomocné práce ve výrobě, práce na směny. Možnost zaměstnání jako brigádník, dohoda o provedení práce., Požadavky: základní vzdělání, dobrý zdravotní stav, pracovitost, dochvilnost, spolehlivost, loajalita. Pracovní doba: 6:00-14:00, 14:00-22:00, 22:00-6:00 hod., V případě zájmů a za předpokladu splnění výše uvedených požadavků zasílejte žádosti s uvedením dané pozice a své životopisy na e-mail: silvie.mlcochova@ecopak.cz. Osobní kontakt na základě dohody.. Pracoviště: Ecopak plastic, spol. s r.o., Vikýřovická, č.p. 402, 787 01 Šumperk 1. Informace: Silvie Mlčochová, +420 583 217 432.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 21 000 Kč

Sestry pro péči v psychiatrických oborech Zdravotní sestra v psychoterapii. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: AKTUALIZACE 19.6.2018 !!!, První kontakt telefonický !!!, , Požadavky zaměstnavatele:, - vzdělání v psychoterapii a zkušenosti s prací v zařízení, kde se poskytuje psychoterapie, , Prace na plný či zkrácený úvazek, dle dohody , , Místo výkonu práce:, - Priessnitzovy léčebné lázně a. s., Priessnitzova č.p. 299/12, 790 01 Jeseník 1, , Zaměstnavatel nabízí: dovolená navíc, zaměstnanecká strava, možnost ubytování za zvýhodněnou cenu,celoživotní vzdělávání, zaměstnanecké výhody, výměnné rekreace, , Zájemci se mohou hlásit: , - zasláním písemné nabídky a stručného životopisu (CV) na e-mail: personalni@priessnitz.cz , - telefonicky na tel. čísle 584 491 312 p. Reisigová, 584 491 106 MUDr. Kubánek. Pracoviště: Priessnitzovy léčebné lázně a. s., Priessnitzova, č.p. 299, 790 01 Jeseník 1. Informace: Reisigová, +420 584 491 312.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 15 000 Kč

Číšníci a servírky Číšník /Servírka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: První kontatk telefonický!!!, , Požadavky zaměstnavatele:, - základní vzdělání, , Pracovní náplň: , - Příprava a aranžování místností a tabulí., - Přijímání a umísťování hostů, poskytování rady při výběru pokrmů a nápojů., - Servírování a vydávání pokrmů a nápojů., - Ošetřování a nalévání nápojů., - Účast na přípravě a obsluze při slavnostních akcích., - Přijímání objednávek., - Inkaso plateb a spolupráce s pokladnou., - Péče o používané předměty (sklenice, nádobí, příbory atd.)., - Uskladňování a kontrola zboží a předmětů používaných v restauraci., - Odborná instruktáž u speciálních pokrmů a nápojů., , Místo výkonu práce: Ostružná, Pracovní doba: turnus / krátký -dlouhý týden, , Zaměstnavatel nabízí: možnost ubytování po dobu směny, zaměstnanecké benefity, , Zájemci se mohou hlásit: , - telefonicky na tel. čísle: 739 407 977, po-pá od 10:00 - 12:00hod, - osobní schůzka jen po předchozí telefonické dohodě, - na e-mail: info@skiland.cz. Pracoviště: Profi, spol. s r.o., 788 25 Branná. Informace: Sylva Janhubová, +420 739 407 977.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Základní škola na ulici Boženy Němcové v Zábřehu prochází zateplením
2

Boženka dostane nový kabát, všechny pavilony čeká zateplení

Šumperk Dietos - Prague Black Panthers 2
6

Dietos si play-off nezahrají, z klíčové bitvy vyšli naprázdno

Sloni na špacíru, jak se chová jídlo a hvězdný Ringo Starr: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 20. června 2018.

Draci potvrdili dalších pět jmen. Kdo je mezi nimi?

Řada hráčů bude o místo v šumperské kádru teprve bojovat během letní přípravy. Jiní už se na podmínkách s hokejovým klubem dohodli. Ke zkušenému Karlu Pláškovi přibylo na soupisku Draků pět borců.

Vyráběli drogy, už jim sklaplo. V jednom případě k tomu dopomohla i náhoda

Hned tři případy výrobců drog řešili v uplynulých týdnech šumperští policisté.

Kůrovcová kalamita trvá. Hynoucí smrky mohou nahradit i ovocné stromy

Rozsáhlé odumírání smrkových porostů na Jesenicku postupuje.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT