Zchátralý rozsáhlý objekt v malebném parku na kraji Šumperku je už dlouhodobě magnetem pro fotografy, amatérské filmaře i literáty. Kniha vznikala dva roky a zatím je o ní velký zájem.

„Před dvěma lety jsme uspořádali na téma Sanatorka výstavu a vzbudila velkou pozornost. Od té doby se nám stále ozývají bývalí pacienti i zaměstnanci, posílají příběhy i fotografie. Podařilo se nám shromáždit velmi obsáhlý materiál,“ popsala Michaela Stuchlá.

Velmi cenné a kvalitní snímky skrýval archív známého šumperského fotografa Josefa Pavlíčka, který v plicní léčebně v padesátých letech pracoval. Fotograf zemřel před dvěma lety, jeho syn Jaroslav Pavlíček se stal spoluautorem nové knihy.

„Léčebna se dotkla životů řady lidí lidí, Šumperk byl léčbou tuberkulózy velmi vyhlášený. Takže se nám ozvali pacienti z různých míst republiky, i ze Slovenska, kteří na pobyt vzpomínají,“ dodala Michaela Stuchlá.

Také pro autorku knihy jako pro řadu dalších lidí má areál své nezaměnitelné kouzlo.

„Cítím, že tam je energie od všech lidí, kteří se tam léčili nebo pracovali. Uklidňuje mě to,“ dodala autorka.

Z luxusní léčebny útočiště bezdomovců

Budova Sanatorky pochází z 1899, vznikla podle návrhu šumperského architekta Heinricha Poppa. Na svou dobu luxusní léčebna měla původně velmi malebný architektonický ráz připomínající sanatoria ve Švýcarsku.

Vše ale vzalo za své po četných přestavbách. To byl také později důvod, proč se Sanatorka nedostala na seznam památek.

Ještě před druhou světovou válkou zde pobývali dětští pacienti s tuberkulózou, vážná plicní choroba se tu léčila až do 80. let minulého století. Zotavovaly se tu tisíce dětí.

Až do uzavření v 90. letech zařízení sloužilo šumperské nemocnici, ale divoká privatizace zdravotnického zařízení pro Sanatorku znamenala začátek zkázy.

Tehdejší vedení nemocnice drancování opuštěné léčebny tiše přihlíželo, později začali prázdný objekt devastovat bezdomovci a narkomani.

Nyní jsou budovy v havarijním stavu. Současný majitel nemocnice nyní hodlá vybydlené budovy zbourat a na místě by měl vyrůst moderní rekreační areál.

Knihu s názvem Šumperská Sanatorka – nadějí, posláním, láskou…pro tisíce duší je možné koupit v šumperském muzeu, místních knihkupectvích i informačním centru. Publikace obsahuje i DVD s pěti krátkými filmy, ten nejunikátnější je ze 30. let minulého století.