„Zájem projevila jesenická firma, která chce v zóně vybudovat svůj provoz a zaměstnat patnáct lidí. Máme také poptávku firmy z Bruntálska, která zde chce zřídit zázemí pro Jesenicko a Šumpersko,“ řekl místostarosta Jeseníku Libor Halas (Mladí pro Jeseník). Druhá zmíněná společnost podniká ve stavebnictví a v Jeseníku by chtěla zavést částečně automatizovaný provoz. Práci by v něm mohli najít tři až čtyři lidé.

Dvacet nových pracovních míst se nemusí zdát mnoho, v případě Jesenicka se však jedná o nezanedbatelný počet. V prosinci míra nezaměstnanosti v okrese dosáhla 16,8 procenta, nejvíce z celé České republiky. Na více než 3200 nezaměstnaných přitom připadalo pouhých 71 volných pracovních pozic.

Problémem Jesenicka je skutečnost, že řada lidí nemá trvalou práci. „Jeseník je okres s velkým počtem sezonních míst a v prosinci lidem končí smlouvy na dobu určitou nebo živnostníci přerušují na zimu živnost. Není to nic nového, ta situace se každý rok opakuje,“ komentoval prosincová čísla vedoucí pracoviště Úřadu práce v Jeseníku Martin Viterna.

Takzvaná zóna služeb a nerušivé výroby Za Podjezdem vzniká revitalizací bývalého vojenského areálu. V současnosti v této lokalitě funguje sklad mrazírenské společnosti, sídlí zde firma vyrábějící zařízení pro gastronomii a stavební společnost. Zájemcům o podnikání chce město prodávat pozemky za pobídkovou cenu padesát korun za metr čtvereční.

V loňské roce město díky dotacím nechalo v zóně Za Podjezdem postavit další část silnic, chodníků, osvětlení a odvodnění za více než deset milionů korun. O příspěvek chce na ministerstvo pro místní rozvoj a Olomoucký kraj žádat i letos.

„V okamžiku, kdy máme konkrétní zájemce a konkrétní čísla pracovních míst, je vyjednávání samozřejmě jednodušší,“ dodal Halas.