Aukci v pondělí 9. dubna pořádalo město, dražitelů se sešlo kolem stovky. Mnozí přijeli zdaleka. Řada z nich cílila na sklápěcí či skříňovou Pragu V3S, byť je těmto vojenským veteránům už kolem čtyřiceti let.

„Na vojně jsem s tím jezdil, je to velmi spolehlivý vůz. Tak jsem přišel zkusit štěstí. Když ale když vidím, kolik nás tu je, bude to masakr,“ řekl starší muž, který dorazil z Olomoucka.

Vyvolávací cena sklápěcí „vétřiesky“ činila pouhých osmnáct tisíc korun, po napjaté přestřelce řádky dražitelů jí licitátor vítězi přiklepl za sto dvacet tisíc korun.

Obdobně se tak stalo i v případě skříňové pragovky, kterou vítěz dražby získal za sedmdesát tisíc korun. Za všechny dražené položky nakonec radnice utržila přes čtyři sta tisíc korun.

„Zájem byl opravdu o všechno, byla zde sorta lidí, která se zabývá vojenskou historií. Další zájemci zase věci upotřebí ve firmách. Podařilo se vydražit dokonce i polní nosítka,“ sdělil tajemník šumperské radnice Petr Holub.

Nabízeli elektrocentrálu i protichemické obleky

Většinu vozidel a další techniku, která je uskladněná v objektu Na Lužích, město převzalo po zaniklém okresním úřadu. Pod ten tehdy spadal referát civilní ochrany. Věci měly sloužit v případě živelných pohrom či mimořádných událostí. Využití našly při ničivých povodních v roce 1997. Ve skladu civilní ochrany ale další potřebná technika zůstává.

„Kromě drobnějšího inventáře jsou v majetku nyní další dva vozy Praga V3S, které jsou uzpůsobené jak pro dopravu materiálu, tak i lidí,“ vysvětlila šéfka krizového řízení radnice Zuzana Matějčková.

Například elektrocentrála, která byla rovněž předmětem dražby, nebyla už použitelná pro současný provoz výpočetní techniky.

Do dražby také putovalo různé nářadí, spací pytle, pláštěnky, ešusy i protichemické obleky.

„V takových oblecích nás honili na vojně v přijímači, příjemné to nebylo,“ zavzpomínal jeden z dříve narozených dražitelů.