„Město Hanušovice si vzalo půjčku sedm milionů korun a požadovanou sumu firmě ZKL zaplatilo,“ uvedl starosta Hanušovic Petr Malcharczik (Nez. volba).

Soud už zrušil zástavní právo na byty, na katastru se změna objeví nejpozději v březnu a pak už obyvatelé mohou se svými byty volně nakládat. Poprvé po třech letech.

„Jsme moc spokojeni, že to tak dopadlo, ale užili jsme si hodně stresu, bylo to nepříjemné. Například nám hrozilo, že za byt, který jsme získali za 110 tisíc, zaplatíme znovu nepředstavitelnou sumu šest set tisíc korun,“ uvedla Olga Schwarzerová.

Lidé koupili byty v roce 1998 za třicet procent odhadní ceny od města, které je získalo bezúplatným převodem při privatizaci místního Zetoru. Firma dlužila více než miliardu bance a ta dva měsíce před privatizací podala návrh na zřízení zástavy, což údajně autoři privatizačního projektu netušili.

Nevěděl to ani Fond národního majetku, který privatizaci řídil a byty převedl městu. O zástavě nevěděla ani firma ZKL Brno, když Zetor kupovala. Nakonec pohledávku od banky koupila, aby se vyhnula exekuci.

Spory kolem pohledávky se uzavřely teprve na začátku roku 2007 a tehdy se zástavní právo na byty objevilo na katastru. Lidé se nestačili divit.

„V domě, který jsem od města koupil po povodni v havarijním stavu a za spoustu peněz ho opravil, jsem chtěl dělat nové topení. A neměl jsem šanci získat půjčku, protože jsem bance nemohl předložit výpis z katastru. Na bytě viselo zástavní právo. Musel jsem si sehnat peníze jinak, bylo to hodně těžké,“ popsal potíže Karel Koňarík.

Problém se týkal i několika majitelů pozemků. Město při snaze o jeho vyřešení žádalo o pomoc ministerstvo financí, ale neúspěšně. Před deseti lety inkasovalo od nájemníků bytů 1 151 000 korun. Teď zaplatilo sedm milionů, aby jejich nezaviněný problém vyřešilo.