Se svým nápadem zvítězili jeseničtí žáci v celostátním mistrovství robotické soutěže First Lego League. Konalo se v sobotu 3. listopadu v Olomouci.

Letošní ročník soutěže se věnuje tématu pomoci a zpříjemnění života seniorům. Členové jesenického týmu R.U.R. se při řešení svého výzkumného úkolu zaměřili na to, jak starým lidem usnadnit nakupování v supermarketech. Svůj vynález pojmenovali Duhový asistent.

„Jedná se o tablet s jednoduchým ovládáním. Jeho použití by usnadnilo seniorům čtení malých cenovek, zjišťování data spotřeby, nalezení určitého zboží a orientaci v prostoru. O výsledky výzkumu dětí projevily zájem obchodní řetězce Globus a Ahold, s nimiž bude pokračovat další spolupráce," sdělila pedagožka Gymnázia Jeseník Magda Dostálová.

Vynález vzbudil mezi hodnotiteli soutěže velký zájem. „Minimálně u dvou ze čtyř porotců jsme viděli opravdové nadšení. Některé z jejich dotazů ve mně dokonce vyvolaly pocit, že se neptají už jen soutěžně, ale z čistého zájmu," uvedla členka vítězného týmu Anežka Dostálová.

Tým R.U.R. není v robotické soutěži žádným nováčkem. Účastnil se jí sedmkrát a pokaždé se mu podařilo získat celkové prvenství. Letos mu byly soupeřem týmy z gymnázií ze Zábřehu, Uničova, Šternberka, Přerova či ze Slovanského gymnázia Olomouc. Nejsilnějším rivalem Jesenických byla skupina žáků olomouckého Gymnázia Hejčín.

Gymnazisté z Jeseníku postupují spolu s vítězem pražského republikového finále, skupinou z Hradce Králové, na semifinále First Lego League pro země Visegrádské čtyřky. To se koná začátkem prosince v Žiaru nad Hronom.