Vlastní smlouvou se přitom vůbec nezabýval; neřešil, zda je platná, či nikoliv. Rozhodoval jen klíčovou a čistě právní otázku: zda občané vůbec mohou takovou žalobu podávat, tedy zda pro to mají, řečeno jazykem právníků, naléhavý právní zájem.

„Tento naléhavý právní zájem v tomto případě není. Existuje pro to už závěr Nejvyššího soudu,“ řekl soudce Michal Renda. „Smlouva mezi firmou a městem je věc zastupitelské demokracie. V ní je správa obecního majetku delegována na zvolené zástupce,“ uvedl mimo jiné ve zdůvodnění rozsudku. Upozornil, že své výhrady vůči projektu mohou občané vznést v územním řízení.

Na straně žalovaného stálo město Zábřeh a firma Wanemi, která chce v průmyslové zóně vybudovat papírnu a teplárnu. U soudu je zastupovali jen právníci. Oba mimo jiné konstatovali, že smlouva je platná.

Žalobu podali Zábřežané Pavel Trhal a Jaroslava Wolná, k nimž se dodatečně přidalo občanské sdružení Za zdravý Ráječek. Napadají smlouvu z října 2006, smlouvu o narovnání z dubna 2009, která napravila některé chyby v původní dohodě, a také smlouvu o prodeji dalších deseti hektarů pozemků z června 2009. Pavel Trhal i Jaroslava Wolná byli u soudu přítomni se svým právním zástupcem Davidem Černým.

„Kdyby soud uznal neplatnost smlouvy, mohlo by se konat referendum o prodeji pozemků, které nám bylo zamítnuto. Stavbou je ohroženo právo na kvalitní životní prostředí, stavba také znehodnotí nemovitost paní Wolné, která bydlí v těsné blízkosti,“ objasňoval Pavel Trhal důvody, proč má právo žalobu podat. Občané mají podle jeho názoru právo domoci se nápravy špatného rozhodnutí.

„Tento případ je velmi specifický. S největší pravděpodobností se proti rozsudku odvoláme,“ řekl při odchodu z jednání David Černý.

„Žalobami a jejich postupným doplňováním se odpůrci firmy Wanemi snaží celý spor protahovat a oddalovat konečné rozhodnutí tak, aby nepadlo před podzimními komunálními volbami. Snaží se znejišťovat celý projekt, to je hlavní cíl. Příprava projektu pokračuje, ale investor žije v právní nejistotě,“ uvedl Vojtěch Novotný z právní kanceláře, která zastupuje firmu Wanemi.

Odpůrci firmy prohráli už soud o konání referenda, v němž by o prodeji pozemků mohli rozhodnout občané. Ve hře je ale v tomto případě ještě jejich dovolání k Nejvyššímu soudu.

Vše o kauze Wanemi najdete ZDE