Zadavatelem dvojice zakázek jsou Zlaté Hory. Do projektu se připojily Mikulovice, Písečná, Supíkovice a Hradec-Nová Ves.

Kromě obecních úřadů by měli vítězové zakázek dodávat energie i do dalších zařízení. Ve Zlatých Horách mezi ně bude patřit například kulturní dům, škola nebo školka.

„Jedná se o obchodní a příspěvkové organizace města i budovy hasičů a pošty, které jsou ve vlastnictví města,“ přiblížil starosta Zlatých Hor Milan Rác (nez.) zařízení, kam by ve městě měly vítězné společnosti energie dodávat.

O dodávky elektřiny do celkem 174 odběrných míst v mikroregionu Zlatohorsko se uchází sedm zájemců.

„Proběhlo otevírání obálek, v pátek 22. července se uskuteční elektronická aukce,“ řekl starosta Zlatých Hor Milan Rác. Její výsledky by měly být definitivně známy do konce července.

Nabídky na dodávky zemního plynu do čtyř desítek objektů v mikroregionu mohou firmy předkládat do poloviny srpna. Kolik na komoditě obce ušetří by mělo být jasné do konce prázdnin.

„Doufám, že to budou statisíce,“ odpověděl Milan Rác na otázku, kolik očekává, že Zlaté Hory na energiích uspoří.

Samotná soutěž se uskuteční formou takzvané elektronické aukce. Uchazeči se jí účastní prostřednictvím internetu a během několika desítek minut se vysoutěží konečná cena.

Snížit náklady na dodávky elektřiny se snaží i jiné obce v regionu. Šumperk, Mohelnice, Jeseník a Česká Ves nakoupily elektřinu na druhou polovinu letošního roku prostřednictvím energetické burzy.

„Chtěli jsme si vyzkoušet, jak burza funguje, a uspořit. Náklady na energii jsme snížili o desetitisíce korun. Příští rok plánujeme nakoupit energii také na burze,“ řekl místostarosta Jeseníku Libor Halas (Mladí pro Jeseník).