Jako houby po dešti rostou na Šumpersku celé ulice rodinných domků. Stavebníky lákají na vesnici nízké ceny pozemků. Zájem je přitom oboustranný. Řada obcí zařazuje nové lokality k bydlení do svých územních plánů, vykupuje pozemky od soukromníků, zajistí jejich zasíťování a pak je prodává.

Například radnice v Moravičanech připravila za posledních pět let parcely pro osmnáct rodinných domků. Všechny už prodala, ve čtyřech domcích už dokonce lidé bydlí. Parcely pro dalších dvanáct domků obec nyní chystá.

„Zájemci jsou z poloviny přímo z Moravičan, druhá polovina je z Mohelnice nebo Loštic. Rozhodně se to obci vyplácí. V roce 2001 se tady narodily jen tři děti a teď v sobotu jsme měli při vítání nových občánků už dvanáct dětí. To je pozitivní trend a naděje pro zachování školy i školky,“ řekl starosta Moravičan Antonín Pospíšil (nez.).

Malé obce nemají šanci utáhnout investici do zasíťování stavebních lokalit ze svých rozpočtů. Potřebují státní dotaci, která činila až do loňského roku 80 tisíc korun na jednu parcelu. Od letošního roku je stát méně štědrý - dotace činí 50 tisíc korun. Obce ji ale mohou získat jen jako majitelé pozemků, a to se mnohde jeví jako problém.

Například Lesnice nedosáhla na dotaci kvůli tomu, že několik metrů pozemků v lokalitě patřilo Pozemkovému fondu. Zasíťování sedmnácti parcel a výstavba komunikace, která ještě není úplně hotová, přišla na deset milionů korun. „Prodali bychom dvojnásobný počet pozemků, tak velký byl zájem, stavějí tady zejména lidé z okolních dědin, ale i ze Šumperka,“ řekla starostka Jana Plzáková (nez.).

Řada obcí naráží při přípravě lokalit na to, že nemá dost vlastních pozemků a vlastníci je nechtějí prodat. To je případ Klopiny, která připravila za poslední roky šestnáct parcel. Na většině se už staví, volná zůstala jediná. Další čtyři chystá obec v osadě Veleboř.

„V územním plánu máme i další lokalitu, jenomže pouze třetina pozemků je obecní, dvě třetiny patří soukromníkům a ti zatím odmítají půdu prodat. Někteří prostě neprodají ze zásady, nechtějí peníze ani směnu pozemků, ale pořád doufáme, že se s nimi nakonec dohodneme,“ řekl starosta Klopiny Jan Saksa (nez.) Počet obyvatel v Klopině stoupl díky stavebnímu boomu o třicet, a to ještě nejsou všechny domky zkolaudované. „Nabídnout lidem pozemky, to jediná cesta, jak obec omladit a zajistit jí perspektivu,“ dodal Saksa.

Asi dvě desítky pozemků zasíťovala v minulých letech i obec Dubicko. Vesměs je musela vykoupit od soukromníků. Chystá další lokalitu Nad Františkem, kde zbývá vyřešit jeden soukromý pozemek a pak může obec zasíťovat dvaadvacet nových parcel. „Máme šestatřicet žádostí. Přednost dostanou místní zájemci anebo ti, kteří tu mají příbuzné,“ řekl starosta Josef Sobotík (ODS). Obec může nabídnout vynikající zázemí - úplnou školu, zdravotní středisko, má vybudované všechny sítě s výjimkou kabelové televize.

„Umožnit lidem stavět, to je jediná cesta k rozvoji obce, jinak bude vymírat,“ řekl starosta Třeštiny Václav Vašíček (KSČM). Nepříznivý trend úbytku obyvatel v obci se podařilo díky deseti zasíťovaným parcelám zastavit. Část domků už stojí. „Výhledově určitě bude obyvatel přibývat. V novém územním plánu máme asi padesát stavebních míst. Taky doufáme, že se podaří získat dotaci a postavit tlakovou kanalizaci, aby budoucí stavebníci už nemuseli budovat jímky,“ doplnil starosta.

Na blízkosti okresního města Šumperka a dostupnosti pracovních příležitostí profitují obce v jeho okolí - zejména Dolní Studénky, Rapotín a Nový Malín. Všude tam se staví jako o život.

Nový Malín je v přípravě stavebních lokalit nejaktivnější v okrese. Od roku 1996 připravil asi 250 parcel. Začínal tak, že vykupoval pozemky od soukromníků. Dnes už to nedělá. „Uzavřeme s nimi dohodu, pozemky zhodnotíme sítěmi a při prodeji dostane soukromník i obec od stavebníka svou část,“ řekl starosta Malína Josef Minář (KDU-ČSL).

Ceny parcel v Novém Malíně vyletěly od roku 1995 na více než pětinásobek. Tehdy se prodával metr za sto korun, dnes za pět až šest set korun, z toho přes dvě stě korun dostane obec za sítě. „Obec do nich investuje sama, alespoň máme pro našich 43 zaměstnanců práci. Letos to bude investice za patnáct milionů korun do parcel pro padesát domků,“ řekl Minář.

Doplnil, že obec každou zasíťovanou parcelu dotuje asi 80 tisíci korunami, ale to se jí brzy vrátí na příjmech z daní. Každá obec totiž dostává ročně od státu sedm tisíc na každého obyvatele. „U padesáti domků to znamená nejméně sto nových obyvatel, což představuje sedm set tisíc ročně,“ uzavřel Minář. Ve stejném trendu bude Nový Malín pokračovat ještě asi deset let. K dispozici je tu ještě kolem 250 stavebních pozemků.