Nový chodník podél ulic Žerotínova a Osvobození už využívají obyvatelé Postřelmova. V Lošticích staví chodníky po obou stranách ulice Olomoucké. Součástí akce je vybudování cyklostezky, oprava autobusových zastávek nebo ozelenění ulice. Ze třicetimilionových nákladů dotace pokrývá 22,5 milionu korun.

Asi největší změnu prožívají obyvatelé Sudkova. Samospráva zde rekonstruuje či staví nové úseky chodníků podél hlavní cesty v celé délce obce. Jedná se téměř o čtyři kilometry komunikací. Na akci získala osmnáctimilionový příspěvek.

„Dotace pokrývá devadesát procent nákladů, ale protože se ukázalo, že musíme vyměnit část dešťové kanalizace nebo vodovodní přípojky, bude náš vlastní podíl o něco větší,“ řekla starostka Sudkova Milena Sobotková.

Podle posledního sčítání z roku 2016 obcí projedou za den tři tisíce aut. To je o pětinu více než v roce 2010.

„Už to není žádná vedlejší cesta, aut tu přibyla spousta. Jezdí jich teď tolik, že bez chodníku to někdy bylo o život,“ řekl jeden z místních obyvatel.

Chodník bude chybět v jediném úseku, a to podél místního rybníka. Vedle silnice se kvůli nedostatku místa nevejde a k jeho stavbě na hrázi mezi rybníkem a náhonem nedal souhlas majitel pozemku. Komunikaci pro pěší se naopak podařilo částečně vybudovat směrem na Bludov.

„Existuje varianta, že budeme s Povodím Moravy řešit znovu stavbu lávky přes řeku Desnou, aby lidé nemuseli chodit po mostě. To je otázka dalších let,“ dodala Milena Sobotková.

Kde se letos ve větším staví chodníky
- Loštice
- Mohelnice
- Postřelmov
- Sudkov
- Javorník
- Mohelnice
- Hrabišín