Obecní pohřebné vyplácí například Supíkovice na Jesenicku. Příspěvek poskytují od roku 2013. Letos v únoru jej zastupitelé navýšili na osm tisíc korun. Nárokovat jej lze na člověka, který měl v obci zapsaný trvalý pobyt. Samospráva jej vyplácí na základě předložení dokumentu o vypravení pohřbu.

Podle starosty Romana Bicana pohřebné stejně jako porodné souvisí s trvalým pobytem lidí v obci. Počet stálých obyvatel je totiž jedním z kritérií, podle něhož obec získává prostředky z takzvaného rozpočtového určení daní.

Známka s motivem elektrárny Dlouhé Stráně.
Div Jeseníků připomíná poštovní známka

Celá obec vždycky ví, že někdo odešel

„Je to určité, byť zpětné, poděkování lidem za to, že v obci setrvali. Také je to gesto, že úmrtí vnímáme jako odchod člověka z místní komunity. V Supíkovicích žije necelých sedm set obyvatel, všichni se známe. Celá obec vždycky ví, že někdo odešel,“ objasnil starosta Supíkovic Roman Bican, proč samospráva příspěvek vyplácí.

Na Jesenicku nejsou Supíkovice jedinou obcí, která pohřebné zavedla.

„Není to běžné, nicméně nejsme výjimka. Vím o několika obcích v regionu, které příspěvek mají,“ dodal starosta Bican.

Finanční bonus k narození dítěte vyplácí zejména na Jesenicku celá řada obcí v čele se samotným Jeseníkem. V jeho případě však nemá na růst místní populace vliv. Obyvatel ve městě neustále ubývá.

Při jarním úklidu v Šumperku občas musí odtáhnout z čištěných ulici i parkující auta. Ilustrační foto
Jarní úklid v Šumperku se odkládá, kvůli zimě
Nepříjemnému stoupání přes Bludovský kopec se řidiči po stavbě obchvatu Bludova vyhnou
Obchvat Bludova? Začal výkup pozemků, stavba dostala odklad