Na výkupy pozemků bylo určeno čtrnáct milionů korun, Vlastníci dostali za své zahrady a pole šedesát korun za metr čtvereční. S majiteli 316 pozemků se podařilo dohodu uzavřít a vyplatit je.

„Letos v březnu jsme měli devadesát procent pozemků vypořádáno. Dva majitelé odmítali prodat, takže jsme museli postupovat podle zákona o vyvlastnění ve veřejném zájmu,“ řekla Hana Urbánková z Ředitelství silnic a dálnic Olomouc. Spor stavbu o tři čtvrtě roku zdržel; začít mohla už letos v září.

„Stavební povolení nestihneme vyřídit do konce roku, takže přes zimu budou probíhat přípravné práce, zejména příprava archeologického průzkumu a projektové dokumentace. Vlastní stavba začne až na jaře a potrvá dva roky,“ uvedla Urbánková.

Zdržení stavbu téměř o sto milionů prodražilo. Rozpočet z roku 2007 zněl na 903 milionů, teď už se cena blíží k jedné miliardě. „Rozpočet na příští rok ještě nemáme, ale předpokládám, že uvolnění financí nebude žádný problém,“ řekla Urbánková. Finance z evropských fondů i od státu jsou zaručeny do roku 2010.

Obchvat Vlachova a Zvole je po obchvatu Postřelmova a Rájce třetí stavbou na přeložce silnice I/44 mezi Mohelnicí, Šumperkem, Jeseníkem a Mikulovicemi.

Tři kilometry dlouhý úsek čtyřproudové silnice naváže ve směru od Zábřeha na obchvat Rájce a Zvoli obejde po pravé straně. Devatenácti metry se přitom zařízne do úbočí kopce, kterému místní říkají Člupek. Za Vlachovem vyústí obchvat v místě křížení současné silnice s odbočkou na Lukavici.

„Pro obec to bude veliká úleva, protože dopravní zatížení je tu obrovské. Podle posledních měření projede Zvolí denně patnáct tisíc aut. Problémem je zejména bezpečnost dětí, které často stojí na přechodu až deset minut, než se jim podaří přejít na druhou stranu. Řidiči jsou bezohlední a nezastaví,“ řekl starosta Zvole Josef Najman (nez.).

Zatím obyvatelé Zvole závidí lidem v sousedním Rájci, kde po květnovém otevření obchvatu nastal ve vsi klid. Sami se dočkají pravděpodobně na jaře roku 2011.